Według badań 2,5% Polaków jest uzależnionych od hazardu, jednak zdaniem socjologów może być ich nawet 2 miliony. Granie w kasynach czy obstawianie zakładów bukmacherskich zwykliśmy uważać za domenę mężczyzn, jednak problem ten dotyka coraz więcej kobiet. O realiach życia w nałogu opowiedziała w Dzień Dobry TVN Urszula - hazardzistka, która już od 5 lat i 9 miesięcy cieszy się swoją abstynencją.
"Życie hazardzistki". Historia kobiety uzależnionej od gier
Urszula ma 32 lata i jest uzależniona od hazardu. Na co dzień prowadzi stronę na Facebooku o nazwie "Życie hazardzistki", za pośrednictwem której dzieli się własnymi doświadczeniami z uzależnieniem. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, kiedy postawiła swój pierwszy zakład.
- Zaczęło się to w dzieciństwie. Uważałam, że jestem doskonałym analitykiem sportowym. Interesowałam się sportem, czytałam gazety. Dowiedziałam się o tym, że można u bukmachera postawić na to, kto zwycięży, czy będzie remis. Uznałam, że to jest doskonały pomysł, bo po pierwsze - wykorzystam swoją wiedzę sportową, a po drugie - czeka na mnie fortuna - wspomina kobieta.
32-latka zaznacza, że mimo ówczesnej niepełnoletności, miała nieograniczony dostęp do grania. - To było w mniejszej miejscowości. Była naklejka, że 18+, ale absolutnie nikt nie pytał o dowód. Myślę, że tak jest nadal - twierdzi gościni Dzień Dobry TVN.
Minęło kilka lat, zanim Urszula zrozumiała, że w jej przypadku hazard nie jest wyłącznie dodatkiem do życia, a jego kwintesencją. - Pojawiła się pierwsza taka myśl, że jestem uzależniona, w momencie, kiedy dopuściłam się kradzieży po raz pierwszy, bo nie miałam już pieniędzy swoich, żeby grać, nie miałam już zdolności kredytowej, żeby zaciągnąć pożyczkę legalnie - wyznaje przed kamerami. Dziś może pochwalić się prawie 6-letnią abstynencją.
Pomoc dla osób uzależnionych od hazardu - gdzie ją otrzymać?
Urszula pragnie dać przykład tym, którzy utracili nadzieję na wyjście z nałogu. W Dzień Dobry TVN poinformowała, gdzie osoby uzależnione od hazardu mogą otrzymać profesjonalną pomoc.
- To jest fantastyczne, dlatego że narzekamy trochę na NFZ, a akurat terapia uzależnień jest na NFZ, jest za darmo. Są terapie stacjonarne. W każdej większej miejscowości jest poradnia leczenia uzależnień. Można tam pójść i po prostu porozmawiać z terapeutą, dostać diagnozę i zacząć się leczyć - zapewniła.
32-latka wspomniała również o istnieniu prężnie działającej wspólnocie anonimowych hazardzistów, która na terenie całej Polski pełni funkcję grupy samopomocowej. Osoba borykająca się z uzależnieniem od gier może zadzwonić pod numer 881 488 990. - Ten telefon odbiera osoba uzależniona z dużym stażem abstynencji, dużą wiedzą i ona na pewno pokieruje - dodała Urszula.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zaczął pić jako 12-latek: "W wieku 15 lat trafiłem do szpitala. Miałem 6,5 promila"
- Młodzi ludzie nie chcą rozmawiać przez telefon. "Wzbudza irytację, a w niektórych lęk"
- Jak alkohol zatruwa ciało? "Nagle pojawił się obleśny, śmierdzący grubas"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News