Gorące tematy

Zaczął pić jako 12-latek: "W wieku 15 lat trafiłem do szpitala. Miałem 6,5 promila"

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Maria Mikołajewska
Źródło:
TVN24
Alkohol

Po alkohol, narkotyki czy inne substancje psychoaktywne sięgają coraz to młodsze dzieci. Oliwia w wieku 11 lat po raz pierwszy spróbowała trunku, a Mateusz zaczął pić będąc od niej o rok starszy. O swoich doświadczeniach i uzależnieniach opowiedzieli Marii Mikołajewskiej w materiale magazynu "Polska i Świat".

Wczesna inicjacja alkoholowa

W Polsce alkoholowa inicjacja następuje w bardzo młodym wieku i często jest wstępem do sięgania po kolejne używki. Tak było w przypadku 18-letniej Oliwii, która jako 11-latka spróbowała napoju z procentami. Później doszła marihuana, stymulanty, leki i coraz mocniejsze narkotyki aż w wieku 16 lat... sięgnęła dna.

- Byłam w bardzo ciężkim stanie. Nie pamiętam nic z tego, ale wiem, że znajomi mi mówili, że wymiotowałam krwią, traciłam przytomność cały czas. Właściwie potem mnie zostawili i sama musiałam sobie radzić w takim stanie - wspominała w rozmowie z Marią Mikołajewską.

Alkohol i narkotyki były jej ucieczką od rodzinnych problemów. Podobna sytuacja miała miejsce u 21-letniego Mateusza, który zaczął pić mając 12 lat. - W wieku 15 lat trafiłem do szpitala. Miałem 6,5 promila. Byłem pod wpływem alkoholu, narkotyków typu marihuana. Mówili mi koledzy, że dławiłem się swoimi wymiocinami - wyjawił w materiale magazynu "Polska i Świat".

Jak wygląda walka z alkoholizmem?

Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
wideo 2/3

Mateusz po śmierci mamy najpierw był pod opieką siostry, a później rodziny zastępczej. Jak czytamy na tvn24.pl, był bity i nikt nie interweniował w jego sprawie, nawet szkoła, do której chodził.

Problemy z używkami wśród młodych dorosłych

Takich przypadków jest znacznie więcej. Z pomocy ośrodka terapii MONAR korzysta wielu 18-latków, którzy uzależnili się jako dzieci. - Kiedyś było tak, że jak ktoś miał 30 lat i trafiał do ośrodka, miał ksywę "dzieciak". [...] W tej chwili mamy całe grono osób, które ledwo ukończyły 18. rok życia i chwilę po odbiorze dowodu osobistego trafiły na terapię uzależnień - przyznała specjalistka psychoterapii uzależnień stowarzyszenia MONAR dr Maria Banaszak. 

Jak nie dopuścić do podobnych sytuacji? Na czym polega program wczesnej interwencji? Czego najbardziej żałują młodzi dorośli, którzy się uzależnili? Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Maria Mikołajewska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: skaman306/Getty Images

Pozostałe wiadomości