Społeczna Inicjatywa Narkopolityki wydała ostrzeżenie przed substancją, którą zaobserwowano w polskich klubach. Nowy specyfik jest niebezpieczny i ma działać podobnie do tzw. tabletki gwałtu. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Aktor Antoni K. usłyszał zarzut kierowania samochodem osobowym pod wpływem środka odurzającego. Grozi mu kara pozbawienia wolności. Artysta złożył wyjaśnienia, ale nie przyznał się do zarzucanego czynu. Wydał też kolejne oświadczenie w sprawie.
Po alkohol, narkotyki czy inne substancje psychoaktywne sięgają coraz to młodsze dzieci. Oliwia w wieku 11 lat po raz pierwszy spróbowała trunku, a Mateusz zaczął pić będąc od niej o rok starszy.
Schizotypowe zaburzenie osobowości to bardzo specyficzny deficyt, który balansuje na granicy zaburzeń osobowości i schizofrenii. Rozpoznanie tego zaburzenia jest trudne diagnostycznie, zwłaszcza że osobowość schizotypowa została opisana w latach 90. XX wieku. Osoby z tym zaburzeniem są skoncentrowane na sobie, nie nawiązują bliższych relacji, a ich zachowanie uznawane jest za dziwaczne.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że od kilku miesięcy docierają do niego informacje o nowej niebezpiecznej substancji nazywanej MDMB-4en-PINACA. Jej zażycie może się zakończyć poważnym zatruciem, a nawet śmiercią.
Nastolatka z Olsztyna popełniła samobójstwo po tym, jak do sieci trafiło mogące ją skompromitować wideo z imprezy. Policjanci nie wykluczają, że ktoś wrzucił dziewczynie do napoju narkotyk powodujący utratę świadomości. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pedagoga społecznego Mariusza Jędrzejko, aby spytać, jak działają takie substancje i jak się przed nimi chronić.
Naczelna Rada Aptekarska uważa, że leki nie powinny być sprzedawane w sklepach. Uważa też, że osoby poniżej 16. roku życia nie powinny mieć prawa do zakupu leków, nawet tych bez recepty. Czy to przesada? Większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ogólnodostępne tabletki przeciwbólowe zawierają takie substancje psychoaktywne jak kodeina czy pseudoefedryna. Wie to natomiast młodzież i często sięga po łatwo dostępne leki zamiast narkotyków. 1/3 zatruć toksykologicznych w Polsce to zatrucia lekami. 80 proc. w tej grupie to ludzie młodzi. Jakie czynniki złożyły się na powstałą sytuację? W Dzień Dobry TVN pedagog społeczny prof. Mariusz Jędrzejko stwierdził, że popełniamy jeden podstawowy błąd: zakazujemy zamiast edukować. Czy zajęcia dotyczące szkodliwości leków w gimnazjach i liceach przemówiłyby młodym do rozumu?