Zdrowie

Jak alkohol zatruwa ciało? "Nagle pojawił się obleśny, śmierdzący grubas"

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
R. Męczykalski / A. Grzymkowska
Jak alkohol zmienia wygląd?
Jak alkohol zmienia wygląd?Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Alkohol jest czynnikiem, który może negatywnie wpływać nie tylko na stan naszego zdrowia, ale także wygląd zewnętrzny. Co dzieje się z naszym organizmem, gdy spożywamy go regularnie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział toksykolog Eryk Matuszkiewicz.

Alkohol a wygląd zewnętrzny

Nie od dziś wiadomo, że negatywne skutki nadużywania alkoholu odbijają się na wyglądzie zewnętrznym. Wpływa on na stan cery, wagi, włosów czy paznokci. Przekonał się o tym m.in. niepijący alkoholik Michał Kącik. - Byłem specyficznym rodzajem osoby uzależnionej od alkoholu, bo nie piłem codziennie, to było tzw. picie weekendowe - powiedział.

- Mój wygląd zaczął zmieniać się drastycznie między 33. a 37. rokiem życia. Z wysportowanego faceta nagle pojawił się obleśny śmierdzący grubas - wyjaśnił. Co prawda mężczyzna był aktywny fizycznie, jednak alkohol szedł u niego w parze z fast foodami. - To była pizza łączona z kebabem i z półkilogramową miską frytek jedzona do pół litra whisky - dodał.

Michał podjął walkę z nałogiem i nie pije już od 5 lat. Postanowił zadbać o swoje zdrowie i nie przypomina już siebie z przeszłości. - Moja sylwetka zmieniła się bez porównania pół roku po odstawieniu alkoholu - zaznaczył. Rezygnacja z używki pozwoliła mu schudnąć 20 kilogramów.

Jak alkohol wpływa na organizm?

W studiu Dzień Dobry TVN o negatywnym wpływie nadużywania alkoholu na organizm powiedział widzom toksykolog Eryk Matuszkiewicz. Jak wyjaśnił specjalista, ta używka dostarcza tzw. pustych kalorii.

- Daje początkowo poczucie sytości, ale gdy zaczynamy trzeźwieć, pojawia się tzw. gastrofaza. Jemy posiłki bogatokaloryczne, zawierające dużo węglowodanów, tłuszczów - powiedział. Ponadto u niektórych pacjentów nawet okazjonalne, ale regularne spożywanie alkoholu prowadzi do przemieszczenia elektrolitowego i zaburzeń rytmu serca. Procenty wpływają również na żołądek, wątrobę i nerki. - Jeżeli mamy już zapalenie śluzówki żołądka czy tendencję do nadkwaśności, to ten stan będzie się pogłębiał. Będziemy czuli ból w nadbrzuszu, pieczenie, jakieś nadbijanie - zaznaczył ekspert.

- On (alkohol - przyp. red.) metabolizuje się w wątrobie, jeżeli będzie go zbyt dużo, to łatwo doprowadzi do alkoholowego zapalenia wątroby (...), potem jest już krok do marskości wątroby, do jej niewydolności i szerokiej gamy powikłań nawet zagrażających życiu, np. w postaci żylaków przełyku - podkreślił Eryk Matuszkiewicz.

Jak alkohol zatruwa ciało?
Jak alkohol zatruwa ciało? Źródło: Dzień Dobry TVN

Więcej na ten temat dowiesz się w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: R. Męczykalski / A. Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości