Kłamstwo a manipulacja
Często trudno się zorientować, że padamy ofiarami manipulacji. Zwłaszcza, gdy chodzi o naszych bliskich. Są jednak symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę.
- Kłamstwo jest elementem manipulacji, czyli jedną z rzeczy, która manipulatorzy robią najczęściej. Manipulujemy, żeby mieć władzę. Robimy to, kiedy chcemy coś komuś zrobić, a to niezgodne z tą osobą - mówił Łukasz Kaca, trener odczytu kłamstwa.
- Jeśli widzimy, że ktoś ucieka w kłamstwo i możemy to sprawdzić, to jest pierwszy symptom manipulacji. Manipulacja uderza w sferę emocjonalną, jedną z nich jest technika przyciągania i odpychania. Czujemy, że jeśli robimy to, co ta osoba chce, jest miło i przyjemnie, a jak zaczynamy kontrować, następuje odcięcie. Manipulatorzy próbują obniżyć poczucie czyjejś wartości - dodał.
Jak bronić się przed manipulacją?
Trener odczytu kłamstwa dał naszym widzom wskazówkę, jak obronić się przed manipulantem. Czasami możemy być zmuszeni podjąć radykalne decyzje.
- Musimy być konkretni i szukać konkretnych faktów. Ważna jest asertywność, stawianie granic. Kiedy widzimy, że coś dzieje się nie tak, nie bójmy się powiedzieć "nie" albo odciąć od tej osoby - tłumaczył ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Na czym polega manipulacja i jakie są jej rodzaje?
- Psychomanipulacja – poznaj najważniejsze techniki
- Stopa w drzwiach – co oznacza? Jak się obronić?c
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News