W waszym związku nie jest dobrze i nic nie zapowiada, żeby coś miało się zmienić? Dobrze wiesz, że kolejne tygodnie, miesiące i lata to strata czasu, ale jednocześnie boisz się samotności, bo przecież "bez niego nie sam sobie rady". O uzależnieniu od partnera i sposobach na wyjście z toksycznej relacji w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiedziała Monika Machnicka psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Uzależnienie od partnera – na czym polega i skąd się bierze?
Ich związek nie jest idealny, nigdy nie był, ale ona wciąż powtarzała sobie, że łączy ich prawdziwa miłość. Że w jej imię zdolna jest do poświęceń, kompromisów, a nawet do wybaczania przykrych sytuacji, które nie miały prawa się wydarzyć. Choć dobrze wiedziała, że dla własnego dobra i szczęścia jedyne, co może zrobić, to rozstać się z partnerem, unikała tego jak ognia. Dlaczego? Jak twierdziła, bez niego nie da sobie rady, bez niego będzie nikim. Prawda była jednak nieco inna.
Ewie niczego nie brakowało, miała dobrą pracę, oszczędności finansowe, wspierającą rodzinę i grono fantastycznych przyjaciół. Mogła być szczęśliwa, będąc sama. Wybrała jednak inną drogę - toksyczny związek. "Nie wyobrażam sobie, że jego mogłoby nie być" - mówiła. Z czasem zrozumiała, że jest uzależniona od swojego partnera. Po czym to rozpoznać?
- Objawy uzależnienia emocjonalnego mogą obejmować nieustanne myślenie o danej osobie, strach przed utratą obecności, zaniedbywanie własnych potrzeb, pasji, poczucie braku własnej wartości bez obecności tej osoby. To może prowadzić do wchodzenia w niestabilne relacje – tłumaczy psycholog Monika Machnicka.
Kolejne pytania, jakie nasuwają się w tej sytuacji, brzmią: skąd biorą się w nas takie emocje? Dlaczego tak łatwo uzależniamy się od drugiej połówki? Być może jest to także kwestia przyzwyczajenia i lęku przed samotnością?
- Emocje takie jak uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby często wynika z wielu czynników, w tym z przeszłych doświadczeń, lęków, braku pewności siebie czy potrzeby bycia z kimś. Mogą wynikać z niezdrowych wzorców w relacjach. Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na uzależnienie emocjonalne niż inne, ze względu na swoją historię życiową lub wcześniejsze doświadczenia. Warto popracować nad świadomością odczuwanych emocji i zdolnością do samodzielnego funkcjonowania – radzi nasza rozmówczyni.
Uzależnienia na poziomie emocjonalnym – jak się tego wyzbyć?
Często uzależnienie wynika z lęku przed samotnością lub poczuciem, że tylko druga osoba może dostarczyć uczucia wartości. Drogą do przepracowania swoich problemów i rozterek jest wizyta u specjalisty. Terapeuta może bowiem pomóc w rozwijaniu zdrowszych strategii radzenia sobie z samotnością.
Jak wskazuje Monika Machnicka, wzorce zachowań i relacji w rodzinie mogą wpływać na tendencje do uzależnienia emocjonalnego. W takim przypadku z pomocą specjalisty należy przyjrzeć się bliżej tym wzorcom, a także popracować nad ich zmianą.
- Jednym z kluczowych aspektów pracy nad uzależnieniem emocjonalnym jest rozwinięcie zdrowych granic osobistych i umiejętności wyrażania własnych potrzeb. Psychoterapeuta może pomóc w rozwijaniu umiejętności zarządzania emocjami, radzenia sobie z lękiem i niepewnością. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że praca nad uzależnieniem jest procesem, który może wymagać czasu i zaangażowania - podsumowuje ekspertka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Wolę dostać raz na trzy miesiące w mordę". Dlaczego kobiety tkwią w przemocowych związkach?
- Gaslighting, czyli okrutna forma manipulacji w związku. "To bardzo niebezpieczne dla osoby, która tego doświadcza"
- Psychopaci, narcyzy i maminsynki to najbardziej toksyczni partnerzy. Jak sobie z nimi radzić?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: FG Trade Latin/GettyImages