"Doszło do tak dużej eskalacji przemocy, że nie dało się już funkcjonować". Jak rozpoznać, że jesteśmy w toksycznej relacji?

Jak toksyczni ludzie manipulują swoimi ofiarami?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na toksyczne osoby możemy się natknąć praktycznie wszędzie. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Jak wyrwać się z takiej niezdrowej relacji? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Jessica Kmieć, psycholog oraz pani Małgorzata, która przez 20 lat była w takim związku.

Kim są toksyczne osoby?

Toksyczna relacja to taka, w której występuje bardzo dużo krytyki.

- To jest relacja szkodliwa dla drugiego partnera, wyniszczająca, my czujemy się permanentnie deprecjonowani, [...], nasze poczucie własnej wartości zaczyna się radykalnie obniżać. Ale też bardzo często dochodzi do takich sytuacji, w których zaczynamy odczuwać wręcz duże lęki, nadmierny stres, może to też prowadzić w ostatecznym rozrachunku do stanów depresyjnych - wyjaśniała w Dzień Dobry TVN Jessica Kmieć, psycholog.

W takim związku przez 20 lat była pani Małgorzata. Jak wspominała, kiedy poznała swojego partnera, była bardzo młoda, nie miała wiedzy, która pozwoliłaby jej rozpoznać toksyczną osobę.

- Wcale to nie było na początku jakieś bardzo spektakularne, bo pewnie, gdyby było, to bym to bardzo szybko odczuła i po prostu uciekła. To było na początku drobne przekraczanie granic, których ja normalnie nie widziałam - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Jak wygląda życie w toksycznym związku?

Pani Małgorzata wyznała, że teraz, kiedy minęło 5 lat od zakończenia tamtego związku, sama się sobie dziwi, że spędziła w tej relacji 20 lat.

- To się po prostu toczyło bardzo powoli. Granice były przekraczane systematycznie, coraz bardziej i bardziej. Oczywiście w pewnym momencie doszło już do tak dużej eskalacji przemocy, napięcia, że faktycznie nie dało się już funkcjonować - podkreśliła. Jej zdaniem najgorsza była przemoc "od rana do wieczora".

- Poniżanie, krytykowanie, ocenianie, [...], pozbawianie mnie autorytetu, przede wszystkim przed dziećmi - wyliczała.

Jak jeszcze może wyglądać związek z toksyczną osobą? Jakie mogą być jego poszczególne etapy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości