Była w szponach grupy o znamionach sekty. Dziś mówi innym, jak się przed tym chronić. "To bazowanie na lęku"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sekty i grupy destrukcyjne wciąż działają
Sekty i grupy destrukcyjne wciąż działają
Berman - w sidłach sekty
Berman - w sidłach sekty
W sidłach sekty
W sidłach sekty
Sekty potocznie zwane grupami destrukcyjnymi są poważnym zagrożeniem zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Choć początkowo mogą wydawać się lekiem na całe zło tego świata, z czasem zaczynają odbierać wolność i sprawczość. Jak rozpoznać grupę destrukcyjną? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały psycholożka Marlena Wandas i była członkini takiej "wspólnoty" Agata Szudzik.

Działania grup destrukcyjnych

Sekty i grupy destrukcyjne stanowią poważne zagrożenie, szczególnie dla dzieci i młodzieży. W studiu Dzień Dobry TVN psycholożka Marlena Wandas oraz była członkini grupy destrukcyjnej o znamionach sekty Agata Szudzik opowiedziały widzom, jak funkcjonują takie "wspólnoty" i jakie mechanizmy stosują ich liderzy.

- Ja urodziłam się w grupie destrukcyjnej, a wtedy całe życie podporządkowane jest temu, w co się wierzy. U mnie akurat była to grupa religijna. Jest też bardzo duże odcięcie od zewnętrznego świata i zniechęca się do kontaktów z ludźmi spoza grupy - tłumaczyła Agata Szudzik.

- Grupa straszy członków światem zewnętrznym, to jest bazowanie na lęku i wmawianie, że każdy z zewnątrz jest zagrożeniem, że np. słuchanie świeckiej muzyki, czy oglądanie świeckich filmów naraża na wpływy szatana - dodała nasza gościni.

Jak uchronić się przed sektą?

Psycholożka Marlena Wandas zaznaczyła, że Internet ułatwia grupom destrukcyjnym dotarcie do potencjalnych członków ich "społeczności". - Nie trzeba tego już robić na ulicy, gdzieś chodzić od drzwi do drzwi. Można dotrzeć do każdego - podkreśliła ekspertka.

Jakie techniki manipulacyjne wykorzystują liderzy sekt? - Grupy destrukcyjne oferują zaspokojenie potrzeb, których środowisko tej jednostce nie potrafi zapewnić - wyjaśniła specjalistka. - Człowiek dąży do przebywania z osobami z tej grupy i odwrotnie, bo też te grupy starają się osaczyć jednostkę, a potem zaczynają się ukryte techniki psychomanipulacyjne, ukryty system nagród i kar - wskazywała.

Najczęstsze techniki manipulacyjne:

  • "bombardowanie miłością",
    • obietnica wyjawienia tajemnicy/prawdy życiowej,
      • izolowanie od osób spoza grupy,
        • uniemożliwienie samodzielnych sądów,
          • pozbawianie indywidualizmu.

            Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.

            Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Zobacz także:

            Autor: Aleksandra Matczuk

            Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości