Cuffing season dotyka samotnych. Statystyki są brutalne. "Budujemy niezdrową zależność"

GettyImages-1351965405
GettyImages-1351965405
Źródło: E+
Jesień na dobre zagościła w Polsce. Nadeszły krótsze dni, chłodne wieczory oraz idealny czas na gorącą herbatę i koc. W tym okresie coraz więcej singli i singielek wpada także w pułapkę tzw. cuffing season. Dlaczego? Co się za tym kryje? To zjawisko wytłumaczył nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB. Sprawdź, być może dotyczy i ciebie.

Cuffing season - co to jest?

Jesienne wieczory przed telewizorem z kubkiem gorącej herbaty i ciastkami w dłoni. Brzmi jak plan idealny. Jednak ostatnim elementem pięknej układanki jest jeszcze druga połówka, do której możemy się przytulić i z którą celebrować możemy wolne chwile. Nic dziwnego, że właśnie wtedy, gdy za oknem robi się szaro i chłodno, single i singielki wpadają w cuffing season. Czym dokładnie jest to zjawisko?

- Nazwa pochodzi z języka angielskiego i może znaczyć dosłownie sezon kajdanów albo łączenia się w parę. Opisuje porę roku, kiedy samotni ludzie aktywnie szukają krótkoterminowych romantycznych partnerów, z którymi mogliby spędzić chłodniejsze miesiące, zwykle od października do marca. Sezon trwa do Walentynek – wyjaśnił dr Mateusz Grzesiak.

Jesień – sezon na nowe relacje

Kluczowe jest jednak pytanie, dlaczego z psychologicznego punktu widzenia, wpadamy w utarty schemat i szukamy miłości na sezon jesienno-zimowy? Jak podkreśla nasz ekspert, pogoda ma konkretny wpływ na nasze zdrowie, zarówno pozytywny jak i negatywny. W tym drugim przypadku możemy odczuwać osłabienie, senność, niestabilność emocjonalną, ból głowy, zmiany nastrojów, kłopoty z oddychaniem.

- Jeśli uwzględnimy, że aż 70% Polaków jest wrażliwa na zmiany pogody, a w kraju właśnie zaczyna się ta mniej lubiana, to mamy wytłumaczenie większego zainteresowania związkami – dodał psycholog.

Sezonowe znajomości, jak sama nazwa wskazuje, mają swój termin i służą chwilowemu zaspokojeniu swoich potrzeb. Czy istnieje zatem możliwość, aby związek "na pocieszenie" przerodził się w zdrową i satysfakcjonującą relację?

- Jeśli kierujemy się tylko własną samotnością i szukamy kogoś, kto nas od niej zbawi, wówczas budujemy niezdrową zależność i traktujemy partnera nie jako cel sam w sobie, ale środek do osiągnięcia własnych celów albo usunięcia braków. Jednocześnie, nic nie stoi na przeszkodzie by a cuffing season poznać kogoś, z kim się zwiąże na dłużej i nie tylko ze względu na pogodę – powiedział dr Mateusz Grzesiak.

Statystyki są jednak brutalne. Według danych Facebooka ludzie często zmieniają swój status związku na "w związku" między październikiem a lutym, a znaczna liczba osób zmienia go z powrotem na "wolny" w marcu. Jedno z badań The Girls Chase wykazało, że dwa na trzy związki pochodzące z cuffing season kończą się do czerwca. Czy to dobra praktyka? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań człowieka. Ważne jednak, by wiedziały o nich dwie osoby, angażujące się w relację.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości