Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Głosowanie korespondencyjne - kto może z tego skorzystać?
Z głosowania korespondencyjnego może skorzystać każdy, kto najpóźniej w dniu głosowania ukończył 60 lat bądź osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Z uprawnienia tego skorzystać też mogą wyborcy, którzy podlegają obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. W ich przypadku zamiar głosowania korespondencyjnego należy złożyć najpóźniej 13 maja. Jeżeli wyborca będzie podlegał kwarantannie lub izolacji po 13 maja, zamiar takiego głosowania może złożyć do 16 maja.
Do kiedy i jak zgłosić się do głosowania korespondencyjnego?
Aby zgłosić się do głosowania korespondencyjnego, należy złożyć odpowiednie dokumenty. Można to zrobić przez portal gov.pl (online) lub osobiście w urzędzie. W przypadku osób z niepełnosprawnościami możliwe jest także złożenie oświadczenia ustnie lub telefonicznie. W sytuacji wniosku ustnego - wyborca musi dostarczyć orzeczenie o niepełnosprawności do urzędu gminy.
Zgłoszenia można dokonać do 13 dnia przed dniem wyborów, tj. do 5 maja 2025. W przypadku II tury wyborów - do 10 dnia przed dniem wyborów.
Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującej komisarza wyborczego.
Głosować korespondencyjnie można również w przypadku ewentualnej II tury wyborów, która, jeśli będzie konieczna, odbędzie się 1 czerwca. Jeżeli wyborca nie zgłosił takiego zamiaru w I turze głosowania, to termin na zgłoszenie go w przypadku II tury upływa 22 maja, czyli 10 dni przed dniem ponownego głosowania. Czas na to ma od 19 maja, czyli od pierwszego dnia po I turze wyborów.
Jak złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne w urzędzie?
Wniosek o głosowanie korespondencyjne można również złożyć w urzędzie. W takim przypadku konieczne będzie wypełnienie wzoru "Zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego". Do wypełnienia formularza konieczne będzie podanie następujących danych:
- nazwisko,
- imię (imiona),
- numer PESEL,
- adres, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy,
- numer telefonu,
- adres e-mail,
Trzeba dołączyć też kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności - w przypadku osób z niepełnosprawnością.
Jak przebiega głosowanie korespondencyjne?
Nie później niż na sześć dni przed dniem głosowania wnioskujący wyborca powinien otrzymać pakiet wyborczy dostarczony mu do rąk własnych przez przedstawiciela Poczty Polskiej. W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a, jeżeli wyborca zażądał jej przesłania.
Darmowy transport do miejsca głosowania
Również 5 maja mija termin zgłaszania wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców z niepełnosprawnością bądź wyborców, który do dnia głosowania włącznie ukończyli 60 lat.
Prawo to przysługuje w gminie, w której w dniu wyborów nie działa gminny przewóz pasażerski. W takich warunkach określonym wyborcom przysługuje prawo do transportu do miejsca zamieszkania. Prawo to przysługuje również w przypadku ewentualnego ponownego głosowania - II tury. Jeżeli wyborca nie wnioskował o bezpłatny transport przed I turą - a chce skorzystać z tego uprawnienia podczas II tury wyborów - będzie mógł zgłosić wójtowi taki zamiar najwcześniej w dniu po pierwszym głosowaniu (czyli 19 maja), a najpóźniej w piątym dniu przed dniem ponownego głosowania.
Informacja o organizacji w gminach bezpłatnego przewozu pasażerskiego zostanie podana do publicznej wiadomości do 8 maja. Wyborcy zgłaszający zamiar skorzystania z tego prawa powinni do 15 maja otrzymać informację o godzinie transportu do lokalu wyborczego.
Wyborca może zrezygnować z transportu do lokalu i transportu powrotnego lub tylko z transportu powrotnego. Termin na złożenie wójtowi takiej rezygnacji upływa 16 maja w przypadku I tury wyborów, a w przypadku ew. II tury - 30 maja. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy urzędu gminy.
Dokładne wytyczne znajdziesz na stronie gov.pl.
Zobacz także:
- Ważne terminy przed wyborami prezydenckimi 2025. Te daty powinien znać każdy wyborca
- Nie wiesz na kogo głosować? Skorzystaj z Latarnika Wyborczego
- Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania? Już można składać wnioski
Autor: Teofila Siewko
Źródło: gov.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek/Getty Images