Magdalena Biejat została kandydatką Nowej Lewicy na urząd prezydenta. Jakie zmiany zapowiedziała polityczka? Co o niej wiemy? O tym w cyklu Dzień Dobry TVN "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku" opowiedziała Dagmara Kaczmarek-Szałkow z TVN24.
Magdalena Biejat kandydatką Lewicy na prezydenta
W niedzielę, 15 grudnia w Warszawie odbyła się konwencja Nowej Lewicy, podczas której ogłoszono, że kandydatką na prezydenta tego obozu będzie Magdalena Biejat.
- Cieszę się, że w tym gronie znalazła się kobieta. Za oceanem też kibicowaliśmy temu, żeby kobiety startowały, zostawały prezydentkami. Mamy kandydatkę, która chciała być prezydentką Warszawy, a teraz Lewica wystawia ją na kandydatkę na prezydenta [...] i dołącza do tego peletonu jeszcze w trakcie nieoficjalnej kampanii - mówiła Dagmara Kaczmarek-Szałkow w Dzień Dobry TVN.
Magdalena Biejat: "Mieszkania muszą być tańsze"
Magdalena Biejat na niedzielnej konwencji zapowiedziała m.in. kompleksowe rozwiązanie problemu mieszkaniowego w Polsce.
- Moja kadencja to ostateczne rozwiązanie problemu mieszkalnictwa w Polsce i do tego wykorzystam prezydencką inicjatywę ustawodawczą. Ponad połowa ludzi poniżej 35. roku życia mieszka wciąż z rodzicami, bo nie mają się dokąd wyprowadzić - powiedziała polityczka podczas wystąpienia.
- Mieszkania po prostu muszą być tańsze. [...] Wiemy, że trzeba stawiać na budownictwo społeczne, walczyć ze spekulacją i uzdrowić spółdzielczość. Państwo musi stworzyć tanią, dostępną alternatywę dla rynku prywatnego. Bo mieszkanie naprawdę może być prawem. Nie musi być towarem - dodała wicemarszałkini.
Magdalena Biejat - kim jest?
Magdalena Biejat urodziła się 11 stycznia 1982 r. w Warszawie. Jest absolwentką warszawskiego XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Miguela de Cervantesa, znanego z nauczania języka hiszpańskiego. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie w Grenadzie, studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi na Collegium Civitas w Warszawie i Instytut Studiów Politycznych PAN. Kształciła się również na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Zanim skupiła się na polityce, zajmowała się tłumaczeniem literatury hiszpańskojęzycznej. Była również związana z organizacjami pozarządowymi, m.in. Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
W 2015 roku wstąpiła do Partii Razem (dziś Lewica Razem). W wyborach w 2019 roku uzyskała mandat poselski, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W IX kadencji Sejmu była wiceprzewodniczącą klubu Lewicy. W 2023 roku została wicemarszałkinią Senatu, a wiosną 2024 roku wystartowała w wyborach na prezydenta Warszawy. W pierwszej turze głosowania zajęła trzecie miejsce wśród sześciu kandydatów. W październiku tego samego roku wraz z grupą innych parlamentarzystek wystąpiła z Lewicy Razem, pozostając w KKP Lewicy.
Prywatnie jest mężatką i mamą dwojga dzieci. Deklaruje się jako feministka i wegetarianka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wybory prezydenckie w Polsce kiedyś i dziś. "Zostaje wielomilionowa grupa, która ma poczucie, że przegrała"
- Wybory prezydenckie w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?
- Wigilia wolna od pracy? Stanowisko prezydenta jest jasne
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Dagmara Kaczmarek-Szałkow
Źródło: tvn24.pl/pap.pl
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images