Wybory samorządowe 2024. Kto może skorzystać z bezpłatnego transportu?

GettyImages-1171684890
Źródło: Dzień Dobry TVN
Idź na wybory i zmieniaj kraj
Idź na wybory i zmieniaj kraj
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała
Wybory samorządowe odbędą się już 7 kwietnia. Zgodnie z zasadami kodeksu wyborczego, niektórym głosującym przysługuje możliwość skorzystania z darmowego transportu. Kto może z niej skorzystać?

Wybory samorządowe 2024

Już w niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Wyborcy zadecydują o tym, kto zostanie ich przedstawicielem w radach gmin, powiatów, sejmików województw (w Warszawie także rad dzielnic) oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ewentualna, druga tura wyborów zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Na kandydatów głosować będzie można od godz. 7:00 do 21:00. Okazuje się, że niektóre grupy wyborców będą mogły otrzymać wsparcie w dotarciu do przypisanych im lokali. Kto będzie mógł skorzystać z tej pomocy?

Darmowy transport dla wyborców

Jak czytamy w TVN24, w kodeksie wyborczym zawarto informacje o prawie do bezpłatnego transportu do i z lokalu wyborczego. Przysługuje ono osobom z niepełnosprawnościami o znacznym lub umiarkowanym stopniu. Z takiej pomocy mogą skorzystać też obywatele, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat.

Kto powinien zapewnić bezpłatny transport? Ta kwestia należy do obowiązków wójta gminy, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Termin zgłaszania zamiaru skorzystania z prawa do transportu na wybory 7 kwietnia upłynął 25 marca.

W przypadku drugiej tury, zgłoszenia będą przyjmowane do 16 kwietnia, a kierować je będzie trzeba do wójta (burmistrza, prezydenta) za pośrednictwem urzędu gminy - ustnie, pisemnie lub drogą elektroniczną. 

Więcej w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?