Razem z Ukrainą

Prezydent Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Razem z Ukrainą

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
TVN24, Wyborcza.pl
Ukraina - warto wiedzieć

W poniedziałek 28 lutego media obiegła informacja, że prezydent Ukrainy podpisał wniosek o przyjęcie swojego kraju do Unii Europejskiej. Wcześniej tego dnia zwrócił się z apelem o natychmiastową akcesję państwa do wspólnoty na podstawie specjalnej procedury.

Ukraina chce przystąpić do UE

Ukraina od dłuższego czasu stara się o dołączenie do Unii Europejskiej. W świetle ostatnich wydarzeń, pragnie przyspieszyć ten proces. W poniedziałek 28 lutego około godziny 17:00 przekazano mediom informację, że Wołodymyr Zełenski złożył wniosek o członkostwo w UE.

- Właśnie prezydent Ukrainy W. Zełenski podpisał historyczny dokument - wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie - poinformował wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha, cytowany przez TVN24.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Chcemy być ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim chcemy być równi. Jestem przekonany, że to uczciwe i na to zasługujemy. (...) Żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę i całą Europę. O pokój, o życie dzieci, o równouprawnienie, o demokrację - mówił wcześniej Wołodymyr Zełenski.

Decyzja Unii Europejskiej

Prezydentowi Ukrainy zależy na tym, by "zakończyć wieloletnią dyskusję i podjąć decyzję o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej". Jego stanowisko popiera również Andrzej Duda. Polski prezydent już w sobotę 26 lutego oświadczył, że Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa naszych wschodnich sąsiadów do wspólnoty.

- Status kandydata musi być ogłoszony natychmiast. Rozmowy o członkostwie powinny ruszyć niezwłocznie. Ukraina powinna uzyskać dostęp do funduszy pozwalających na jej odbudowę. Polska zdaje sobie sprawę z kosztów i jako członek UE gotowa jest w nich uczestniczyć - apelował Andrzej Duda.

Nie wszyscy są jednak aż tak przychylni tej decyzji, co można zauważyć po wypowiedziach polityków. Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, poinformował w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM, że Unia Europejska ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić. Zapowiedział też w tej sprawie debatę. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapowiedziała z kolei, że droga do członkostwa może być długa. Dodała jednak: "Mamy proces zbliżania z Ukrainą, czyli np. integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. (...) Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy".

Więcej na ten temat przeczytać można na portalu TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło: TVN24, Wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: Valentyn Semenov / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości