Były prezydent Ukrainy zwrócił się do Władimira Putina. "To jest nasz kraj i nasi ludzie"

były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko
Petro Poroshenko
Źródło: Anadolu Agency/Contributor/Getty Images
Od kilku dni trwa wojna po bezzasadnej napaści Rosji na Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi opierają się sile wroga m.in. dzięki waleczności wojska i zwykłych obywateli. Dołączył do nich nie tylko obecny prezydent Ukrainy, ale także były - Petro Poroszenko. Zamieścił także specjalne nagranie, w którym zwrócił się bezpośrednio do Władimira Putina.

Poroszenko włączył się do walk

Petro Poroszenko ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w polityce, ponieważ swoją karierę w tym kierunku zaczął w 1998 roku, kiedy po raz pierwszy uzyskał mandat deputowanego do parlamentu Ukrainy. Wiadomo, że był jednym z przywódców pomarańczowej rewolucji, a także jednym z jej głównych sponsorów. W 2014 roku zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich, otrzymując 54,7 proc. głosów. Choć w 2019 roku ubiegał się o reelekcję, przegrał w drugiej turze z Wołodymyrem Zełenskim, uzyskując zaledwie 24,5 proc. głosów.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Mimo tego, że Petro Poroshenko nie jest już głową państwa, cały czas angażuje się w politykę i należy do ukraińskiego parlamentu. W świetle ostatnich wydarzeń nie jest również bezczynny. Stanął ramię w ramię z obywatelami ukraińskimi, dając im świadectwo i przykład. Udziela także wywiadów międzynarodowym telewizjom i nagrywa filmiki.

- Jesteśmy w centrum Kijowa. Jesteśmy tutaj, aby chronić Ukrainę. Rosjanie znajdują się nieco dalej niż 2 km stąd. Bardzo trudno jest wytłumaczyć, co to znaczy w XXI wieku, w środku Europy, obudzić się wraz z rosyjskim atakiem rakietowym i powietrznym, kiedy ludzie krzyczą i cywile cierpią. (...) Chcemy być wolni. Chcemy żyć w państwie demokratycznym. I chcemy przywrócić nasz kraj rodzinie europejskiej. (...) Putin nienawidzi Ukrainy, nienawidzi Ukraińców - mówił Petro Poroszenko ubrany w kamizelkę kuloodporną w wideo opublikowanym przez "Sky News".

Były prezydent Ukrainy zwraca się do Putina

Polityk w otoczeniu wojska nagrał również filmik, w którym stwierdził, że: "Rosyjscy żołnierze, którzy przybywają zabić Ukraińców, zapłacą za to wysoką cenę, ale wszyscy powinni zrozumieć - ta wojna nie jest tylko o Ukrainę. To jest wojna o Was, naszych partnerów, Zachód i wolny świat, ponieważ nikt nie wie, gdzie jutro znajdzie się Putin". Zwrócił się także bezpośrednio do bezwzględnego agresora, czyli prezydenta Rosji.

- Na pewno to jest nasza ziemia. To jest nasz kraj. To są nasi ludzie. A Putin nie ma tu nic do roboty. Wynoś się z Ukrainy, panie Putin - powiedział w nagraniu "The Independent".

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło: Fox News, The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency/Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości