Newsy

Ukraińskie dzieci uciekają przed wojną. "Jeżeli zaopatrzycie je w pościel, odzież, leki, to damy radę"

Newsy

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Katarzyna Abramowicz

Dramatyczny los czeka podopiecznych SOS Wioski Dziecięce Ukraina. Dzieci pod opieką instytucji w wielu miejscach kraju zostały pozbawione jakiegokolwiek wsparcia. Opiekunowie są na froncie, albo zostali zmuszeni do zapewnienia bezpieczeństwa swoim rodzinom i ewakuacji. Wszyscy możemy pomóc. Co w tej chwili jest najbardziej potrzebne?

SOS Wioski Dziecięce Ukraina

Aż 16 tys. ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej będzie potrzebowało natychmiastowej pomocy. Takie są szacunki organizacji SOS Wioski Dziecięce, która liczy na wielkie serca Polaków i wsparcie finansowe. Dzięki zebranym pieniądzom będzie mogła zapewnić wsparcie dla najmłodszych ofiar z objętego wojną kraju.

SOS Wioski Dziecięce to organizacja dobroczynna. Jesteśmy filią globalnej federacji Wioski Dziecięce. Działamy w Ukrainie od 2003 roku. Do niedawna u nas, do przedwczoraj mieliśmy 6 ośrodków pomocy społecznej w obwodzie kijowskim i ługańskim. W ogóle to na stałe mieliśmy pod swoją opieka do 2000 dzieci, zarówno z rodzinach wrażliwych, jak i adopcyjnych.

Dotychczasowe działania SOS Wioski Dziecięce Ukraina

Dyrekcja organizacji dobroczynnej podjęła działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom jeszcze zanim doszło do działań zbrojnych. Na ten moment ponad setka dzieci jest bezpieczna, jednak potrzebujących pomocy jest o wiele więcej.

Wywieźliśmy już 25 dzieci i jeszcze 80 z miasteczka Brovary z obwodu kijowskiego. Wszystkie one teraz są w Truskawcu w sanatoriach. Są stosunkowo bezpieczne i nie doświadczają tego szoku wojny. Zdążyliśmy wszystko zrobić w kilka dni, do początku walk, bo bardzo poważnie potraktowaliśmy dyskusje w prasie. Wtedy nam mówiono, że dmuchamy na zimne, że nic nie będzie, ale cieszymy się, że teraz one są w Truskawcu i nie spadają na nie bomby. To są nasze adopcyjne rodziny, ale nasze wrażliwe rodziny i nasi pracownicy są teraz pod bombami w Starobilsku, w Siewierodoniecku, w Stanicy Ługańskiej, siedzą w piwnicach.

Trauma wojenna u dzieci

Opiekunowie najmłodszych ofiar wojny, zdają sobie sprawę, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa ich kruchej psychice. Trauma wojenna u dzieci jest bardzo trudna w leczeniu, dlatego tak ważna jest natychmiastowa pomoc.

- Dzieci wiedzą o wojnie, ale dzieciaki, których wywieźliśmy nie odbierają tego na poważnie i cieszymy się z tego powodu. Nie chcemy ich straszyć, bo odbudować psychikę dziecka po traumie jest bardzo trudno i wiemy, że rehabilitować dziecko po szoku wojny też jest bardzo trudno. Dlatego cieszymy się, że większość naszych wychowanków nie doświadcza tego szoku. Chwała Bogu! - powiedział dyrektor SOS Wioski Dziecięce Ukraina.

SOS Wioski Dziecięce - jaka pomoc jest najbardziej potrzebna?

Ponieważ władze nie mają planu ani środków, SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie muszą pozyskać środki na udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jak największej liczbie poszkodowanych dzieci i rodzin. Zbiórki dla ukraińskich dzieci uruchamiają SOS Wioski Dziecięce na całym świecie. Polską zbiórkę można wesprzeć pod adresem https://pomagam3.wioskisos.org/

- Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak wszyscy. Chcemy żyć, chcemy żeby nasze dzieci nie przeżywały takiej traumy, a jeżeli chcecie pomóc, to szczerze mówiąc Ukraina nie jest biednym krajem. Mamy możliwości, nie mamy tylko pieniędzy. Jeżeli zaopatrzycie te dzieci w pościel, odzież, leki, to damy radę. Po prostu są potrzebne pieniądze, aby natychmiastowo to wszystko kupować, ponieważ setki tysięcy rodzin straciły wszystko. A najważniejsze, najdroższe dla nas jeśli chodzi o wydatki to nowe pomieszczenia do których trzeba przeprowadzać wiele rodzin - apeluje Serhii Lukashov dyrektor krajowy SOS Wioski Dziecięce Ukraina.

Choć na razie SOS Ukraina nie planuje przenoszenia swoich podopiecznych poza granice kraju, SOS Polska zadeklarowało chęć przyjęcia dzieci z ukraińskich rodzin zastępczych do SOS Wiosek Dziecięcych w Biłgoraju, Kraśniku i Siedlcach. Organizacja w Polsce i w Ukrainie liczy na wielkie serca Polaków i ich wsparcie finansowe, dzięki którym organizacja będzie mogła zapewnić natychmiastową pomoc ukraińskim dzieciom.

LINK DO ZBIÓRKI - https://pomagam3.wioskisos.org/ i https://www.siepomaga.pl/sos-dla-dzieci-ukrainy

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Katarzyna Abramowicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości