Weronika Marczuk organizuje schronienie dla uchodźców z Ukrainy. "Do Polski jadą rodziny z dziećmi"

Weronika Marczuk
Weronika Marczuk
Źródło: Jerzy Dudek/East News
24 lutego około 4:00 nad ranem czasu polskiego, rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosyjskie wojska zaatakowały ukraińskie miasta z różnych kierunków, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu. Na skutek tych działań w Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Wielu mieszkańców szuka schronienia m.in. w Polsce. Jak mówi Weronika Marczuk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, jadą do naszego kraju rodziny z dziećmi.

Wojna na Ukrainie - pomoc uchodźcom

Weronika Marczuk od lat włącza się w akcje na rzecz Ukrainy, z której pochodzi i która jest szczególnie bliska jej sercu. Nie inaczej jest i tym razem, kiedy Rosja rozpoczęła tam działania wojenne. Towarzystwo, którego jest prezeską, aktywnie działa, by organizować pomoc Ukraińcom na wielu płaszczyznach.

Ukraina

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Tysiące uchodźców na granicy
Tysiące uchodźców na granicy
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

- Jesteśmy zorganizowani, koordynujemy akcje pomocowe i interweniujemy, kiedy ktoś się do nas zgłasza. Mamy grupę ludzi, która szczególnie teraz jest zaangażowana w pomoc Ukrainie. Do Polski jadą rodziny z dziećmi. Na ten moment zgłosiło się do nas ponad 40 osób, które szukają tutaj schronienia i mamy prawie tyle samo Polaków, którzy chcą ich przyjąć. Ludzie z różnych miejsc w Polsce oferują schronienie u siebie, są w gotowości. Na razie jeszcze nikt do nas nie dojechał, bo na granicy są straszne korki, ale czekamy na nich - mówi Weronika Marczuk w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl.

- Mogę zapewnić, że ludzie, których będziemy kierować do Polskich rodzin, nie chcą im sprawiać żadnych kłopotów. Po prostu szukają schronienia na najbliższy czas. Każdy, kto wyjeżdża z Ukrainy, od dawna jest przygotowany na taką okoliczność. Byli już spakowani, jadą z dokumentami, mają przy sobie rzeczy pierwszej potrzeby. Ważne jest, by po przyjeździe do Polski nie musieli sobie szukać przytułku, żeby nie wydawali zaoszczędzonych pieniędzy na hotele i wynajmy. Mobilizujmy się, szczególnie teraz, kiedy nie wiadomo, co się wydarzy i jak będzie, żeby przyjąć kogoś do siebie, jeśli możemy, i żebyśmy włączali się w pomoc. Po prostu, po ludzku. Chodzi też o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, naszemu najmłodszemu pokoleniu, o nich powinniśmy troszczyć się najbardziej - podkreśla Marczuk.

Weronika Marczuk o nastrojach w Ukrainie

Weronika Marczuk w Ukrainie ma wielu bliskich i rodzinę. Mówią jej, co teraz czują, jakie panują nastroje. - Najbardziej boją się młodzi. Płaczą, histeryzują. Niektórzy są dzielni, to zależy, jak są przygotowani do takiej sytuacji i jakie mają nastawienie. Starsze osoby są dużo bardziej spokojne, bo niejedno już przeszły, już niejednej wojny były świadkami. Bardzo dzielnie się trzymają. Wiem też, że wielu młodych Ukraińców, którzy mieszkają np. w Polsce, są gotowi do tego, żeby wracać do swojej ojczyzny w tym szczególnym czasie, żeby jej bronić - opowiada nam prezes Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy.

Weronika Marczuk za pośrednictwem naszej strony chciałaby przekazać ważny apel, a przy okazji podziękować za wsparcie. - Chciałabym poprosić, żeby teraz nie uaktywniały się prorosyjskie głosy. Żeby ludzie nie oceniali, tylko obserwowali to, co się dzieje i byli uważni. Okażmy sobie solidarność. Jeśli ktoś chce pomóc, niech zaangażuje się w akcje aktywistów, można też zgłaszać się do naszego Towarzystwa. Potrzeba teraz rąk do pracy, ludzi, którzy chcieliby coś zorganizować w swoim regionie, pomogli w zbiórkach pieniędzy. I najważniejsza rzecz, którą chcę powiedzieć - dziękujemy za wsparcie Polski i Polaków dla Ukraińców. To wsparcie płynie już od dłuższego czasu. To jest coś nie do przecenienia. Wszyscy w Ukrainie o tym wiedzą i jeszcze raz chciałabym za to podziękować - powiedziała Weronika Marczuk.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości