Uchodźcy z Ukrainy łatwiej wjeżdżają do Polski
Po wybuchu wojny w Ukrainie w czwartek 24 lutego na ukraińsko-polskich przejściach granicznych pojawiły się tysiące ludzi. Aby ich wjazd na teren Polski przebiegał możliwie szybko i sprawnie, wprowadzone zostały liczne ułatwienia. Od czwartku granicę można przekroczyć nawet bez dokumentów, zwierzęta również nie muszą ich mieć, zdjęty został obowiązek kwarantanny w związku z pandemią COVID-19, a od soboty na wszystkich polsko-ukraińskich przejściach granicznych umożliwiona została odprawa piesza.
Wojna w Ukrainie
Jakie są konsekwencje, jeśli uchodźca z Ukrainy nie zgłosi pobytu w Polsce?
O poradę prawną w tej kwestii zapytaliśmy prawników z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie:
„Cudzoziemcy, którzy nie złożą wniosku o objęcie ochroną międzynarodową powinni, podjąć działania legalizujące pobyt najpóźniej w ostatnim dniu ważności wizy lub przed upływem 90 dni w ramach ruchu bezwizowego. Sposobem na legalizację pobytu cudzoziemców, którzy nie mogą powrócić do kraju, jest złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt.
Jednak brak podjęcia jakichkolwiek działań nie spowoduje negatywnych konsekwencji. Obecnie w Polsce obowiązują przepisy wydłużające legalność pobytu cudzoziemców przez okres stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego oraz 30 dni od ich odwołania. Przepisy te zostały wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. W związku z tym cudzoziemiec, który nie podejmie działań legalizujących jego pobyt, będzie przebywał w Polsce legalnie, ale tylko do 30 dni od zakończenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Po upływie tego terminu cudzoziemiec będzie przebywał na terenie Polski nielegalnie”.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy Polacy mogą się zaciągnąć do ukraińskiej armii?
- Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"
- Ruszyła zbiórka na pomoc dzieciom z Ukrainy. "Potrzebujemy dla nich transportu, jedzenia, leków"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: KancelariaSK&S
Źródło zdjęcia głównego: SeanGallup/Getty Images