Wierzba – pielęgnacja i odmiany. Jak ją uprawiać?

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie

Wierzba jest bardzo dobrze znanym w Polsce drzewem, a wierzba płacząca urosła nawet do rangi symbolu. Warto jednak wiedzieć, że wierzba posiada wiele różnorodnych odmian. Dowiedz się, które z nich są najpopularniejsze, i w jaki sposób należy o nie dbać!

Wierzba jest rodzajem drzewa, krzewu lub krzewinki, które pochodzą z wielkiej rodziny wierzbowatych, do której należy aż 400 różnych gatunków. Rośliny tego rodzaju występują na prawie wszystkich kontynentach, wyjątek stanowią jedynie Australia i Antarktyda. Na terytorium naszego kraju samoczynnie i dziko rośnie około 30 gatunków roślin wierzbowatych. Drzewa te są także uprawiane jako rośliny ozdobne. Poznaj najpopularniejsze odmiany z rodziny wierzbowatych!

Wierzba płacząca – ciekawostki

Wierzba płacząca to bardzo piękna i niezwykle charakterystyczna odmiana. Ponoć w Polsce gatunek ten pojawił się dopiero w połowie lat 70-tych i początkowo był traktowany jedynie za ciekawostkę. Uważano bowiem, że nie jest to drzewo odporne na nasze mrozy, co z czasem okazało się nieprawdą. Drzewo popularność zyskało w latach 90-tych i po dziś dzień jest często spotykanym gatunkiem. Płacząca wierzba posiada niski i skrzywiony pień, jej najbardziej charakterystyczną cechą są jednak długie, wiotkie i powyginane pędy, które pochylają się w stronę ziemi. Kora młodej wierzby jest koloru pomarańczowego, z czasem staje się intensywnie żółta. To dość niskie drzewo, które maksymalnie może osiągnąć 6 metrów wysokości. Najpierw korona ma owalny kształt, później przypomina bardziej spłaszczoną kulę, która może osiągnąć średnice nawet 6 metrów. 

Sadzenie i przycinanie wierzby iwa

Wierzba iwa posiada cienkie i długie, bo sięgające długością nawet 2 metrów, pędy, które wyrastają dość licznie z korony i zwieszają się w stronę ziemi. Liście tej wierzby są zielone i mienią się srebrzyście od spodu. Jedną z cech charakterystycznych iwy są kwiaty – to srebrne, a później żółte “kotki”, które gęsto pokrywają nagie pędy (od marca do kwietnia). Gdy minie czas kwitnienia, pędy wierzby iwa należy znacząco przyciąć, dzięki temu za rok drzewo będzie się prezentowała jeszcze piękniej! Wierzba iwa najlepiej czuje się w ciepłych i dość słonecznych miejscach oraz na żyznych i stosunkowo wilgotnych glebach. 

Wierzba hakuro, czyli wierzba japońska

Odmiana ta pochodzi oczywiście Japonii, której zawdzięcza swą drugą nazwę użytkową. W Polsce wierzba hakuro została spopularyzowana w latach 90-tych XX wieku. Jest to krzew, który ma kulisty kształt, ale zwykle jest sprzedawana w wersji szczepionej na pniu. Tym, co czyni ją charakterystyczną są liście, które mają trójkolorowe ubarwienie (młode egzemplarze mają kolor biało-różowy, a starsze zielony i pojawiają się na przełomie marca i kwietnia). Dzięki temu połączeniu, powstaje piękny i kolorowy efekt. Kulista korona tego drzewa, może osiągnąć średnicę 3 metrów. Pędy także wyglądają dobrze, gdy pozbawione są liści, bo mają piękną, ciemnobrązową barwę. Wierzba japońska to roślina ogrodowa , która uwielbia słońce. 

Gdzie rośnie wierzba szara?

Wierzba szara to krzew , który rozrasta się wszerz, ale równocześnie może osiągnąć dość dużą wysokość – nawet do 6 metrów. Zwykle tworzy on duże, gęste i dość regularne kępy. Występuje naturalnie, rośnie szczególnie chętnie na wilgotnych łąkach, torfowiskach czy na brzegach wód. Okres kwitnienia wierzby szarej przypada od marca do kwietnia. Jeszcze przed rozwojem liści, tworzą się znane “kotki”. Nasiona tej rośliny są rozsiewane przez wiatr. Co ważne – to roślina owadopylna i miododajna. Czasami wykorzystuje się ją jako roślinę ozdobną i sadzi wierzbę w ogrodzie , szczególnie w pobliżu oczek wodnych i innych zbiorników. To roślina, która nie może żyć bez wilgotnego podłoża! 

Jak wygląda wierzba biała?

Jest to drzewo o dość pokaźnych rozmiarach. Posiada piękną, rozłożystą koronę i giętkie gałęzie. W Polsce występuje prawie na każdym obszarze, ale zwykle wybiera piaszczyste, ale sporadycznie zalewane gleby. Wierzba biała szybko rośnie, ale nie żyje zbyt długo – jej pień jest kruchy i łatwo próchnieje, ale jest też nierzadko wykorzystywany jako miejsce na dziuple. Roślina ta posiada w swej korze wyjątkową substancję – salicynę, która ma mocne działanie przeciwzapalne. Wśród tego gatunku wyróżnia się m.in. wierzbę płaczącą białą ( salix alba L.

Co to jest wierzba energetyczna?

To także roślina owadopylna, posiada dwa pnie. Jej blaszki liściowe mają różnorodne kształty (okrągłe i wąskie, o brzegach gładkich i ząbkowanych). Drzewo wierzba również porasta “kotkami” wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści i charakteryzuje je szybki wzrost.

Wierzba krucha

Wierzba to jedno z bardziej pospolitych polskich drzew, występuje także na terytorium Azji. Osiąga dość sporą wysokość – nawet 20 metrów. Korona wierzby kruchej jest rozłożysta. Nierzadko w starszych okazach występują spróchniałe już dziuple. Posiada ona krótki pień i grube konary, a jej kora jest spękana i ciemnobrązowy. Drewno pochodzące z tego drzewa jest miękkie i z łatwością próchnieje. Warto wspomnieć także o pędach wierzby kruchej, które posiadają żółtobrązową, błyszczącą barwę. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości