- Na świecie są drzewa, którymi żywiły się dinozaury i przetrwały do dziś.
- Należy do nich m.in. mamutowiec olbrzymi, dawniej zaliczany do sekwoi.
- Przodkowie mamutowców pojawili się na Ziemi 145 mln lat temu.
Drzewa z epoki dinozaurów
Są takie drzewa, których widok niczym wehikuł czasu przenosi nas w inną epokę. Rosły na Ziemi miliony lat temu i dzięki nim możemy się poczuć jak w filmie "Park Jurajski" Stevena Spielberga. Drzewa sprzed milionów lat, takie jak mamutowiec olbrzymi, przetrwały do dziś i zdaniem naukowców właśnie nimi odżywiały się nimi dinozaury.
Ogrodnik Łukasz Skop udał się na Dolny Śląsk do Arboretum Wojsławice, by zobaczyć na żywo prawdziwe drzewa z epoki dinozaurów.
- Należy do nich m.in. mamutowiec olbrzymi, zaliczany dawniej do sekwoi. W warunkach naturalnych rośnie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych w Parku Narodowym Sekwoi - tłumaczył znawca roślin w Dzień Dobry TVN.
Mamutowiec olbrzymi - co to za drzewo?
Co udało się zobaczyć ogrodnikowi w Arboretum Wojsławice?
- Ten okaz ma 62 lata, ale to jeszcze maluszek, bo drzewo z tego gatunku mogło dożyć 3,5 tys. lat. Mierzy 35 m wysokości, ale to też jeszcze nic, bo najwyższa zmierzona sekwoja, ojciec lasu, miał 135 m wysokości, czyli tyle, ile mierzy 45-piętrowy budynek - podkreślił Łukasz Skop. Jak zaznaczył, mamutowce to niezwykłe drzewa pod wieloma względami. Ich kora jest bardzo miękka w dotyku i może mieć grubość aż 60 cm. Jej zadaniem jest zabezpieczenie drzew na wypadek pożarów, co ułatwia im dożycie sędziwego wieku.
- Przodkowie mamutowców pojawili się na Ziemi 145 mln lat temu. Już wtedy były to tak gigantyczne drzewa, że nawet najwyższe dinozaury musiały spoglądać na nie z zadartą głową - wyjaśnił ekspert.
Łukasz Skop wybrał się też do Szkółki Roślin w Pęchcinie, obok Ciechanowa, by poznać jeszcze więcej ciekawych gatunków i dowiedzieć się, jak je uprawiać we własnym ogrodzie.
- Część z nich może być uprawiana w Polsce, np. araukaria chilijska, czyli drzewo, które rośnie na górzystych terenach położonych na granicy pomiędzy Chile a Argentyną. U nas rośnie powolutku, natomiast tam może dorastać na do 40 metrów wysokości - mówił dendrolog Mateusz Korbik.
- Jest niesamowita w dotyku. Te liście przypominają łuski tak jak łuski dinozaurów - dodał Łukasz Skop.
Więcej ciekawostek w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Poznajcie Romulusa, Remusa i Khaleesi - "wskrzeszone" wilcze rodzeństwo. "Obecnie śpią i wyją"
- Koziołek sarny utknął w ogrodzeniu. Ratunek nie przebiegł zgodnie z planem
- Widzisz takiego ptaka w lesie? Pod żadnym pozorem go nie ruszaj
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn