Drzewa z epoki dinozaurów. "Te liście przypominają łuski"

Drzewa z czasów dinozaurów
Drzewa z epoki dinozaurów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ogrodnik Łukasz Skop wybrał się na wyprawę śladem dinozaurów. Szukał drzew, które pamiętają te prehistoryczne czasy. Wśród nich są m.in. mamutowce olbrzymie, bo właśnie nimi zdaniem naukowców żywiły się dinozaury. Co wiemy o tych drzewach? Dowiesz się tego w Dzień Dobry TVN.
Kluczowe fakty:
  • Na świecie są drzewa, którymi żywiły się dinozaury i przetrwały do dziś.
  • Należy do nich m.in. mamutowiec olbrzymi, dawniej zaliczany do sekwoi.
  • Przodkowie mamutowców pojawili się na Ziemi 145 mln lat temu.

Drzewa z epoki dinozaurów 

Są takie drzewa, których widok niczym wehikuł czasu przenosi nas w inną epokę. Rosły na Ziemi miliony lat temu i dzięki nim możemy się poczuć jak w filmie "Park Jurajski" Stevena Spielberga. Drzewa sprzed milionów lat, takie jak mamutowiec olbrzymi, przetrwały do dziś i zdaniem naukowców właśnie nimi odżywiały się nimi dinozaury.

Ogrodnik Łukasz Skop udał się na Dolny Śląsk do Arboretum Wojsławice, by zobaczyć na żywo prawdziwe drzewa z epoki dinozaurów.

- Należy do nich m.in. mamutowiec olbrzymi, zaliczany dawniej do sekwoi. W warunkach naturalnych rośnie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych w Parku Narodowym Sekwoi - tłumaczył znawca roślin w Dzień Dobry TVN.

Mamutowiec olbrzymi - co to za drzewo?

Co udało się zobaczyć ogrodnikowi w Arboretum Wojsławice?

- Ten okaz ma 62 lata, ale to jeszcze maluszek, bo drzewo z tego gatunku mogło dożyć 3,5 tys. lat. Mierzy 35 m wysokości, ale to też jeszcze nic, bo najwyższa zmierzona sekwoja, ojciec lasu, miał 135 m wysokości, czyli tyle, ile mierzy 45-piętrowy budynek - podkreślił Łukasz Skop. Jak zaznaczył, mamutowce to niezwykłe drzewa pod wieloma względami. Ich kora jest bardzo miękka w dotyku i może mieć grubość aż 60 cm. Jej zadaniem jest zabezpieczenie drzew na wypadek pożarów, co ułatwia im dożycie sędziwego wieku.

- Przodkowie mamutowców pojawili się na Ziemi 145 mln lat temu. Już wtedy były to tak gigantyczne drzewa, że nawet najwyższe dinozaury musiały spoglądać na nie z zadartą głową - wyjaśnił ekspert.

Łukasz Skop wybrał się też do Szkółki Roślin w Pęchcinie, obok Ciechanowa, by poznać jeszcze więcej ciekawych gatunków i dowiedzieć się, jak je uprawiać we własnym ogrodzie.

- Część z nich może być uprawiana w Polsce, np. araukaria chilijska, czyli drzewo, które rośnie na górzystych terenach położonych na granicy pomiędzy Chile a Argentyną. U nas rośnie powolutku, natomiast tam może dorastać na do 40 metrów wysokości - mówił dendrolog Mateusz Korbik.

- Jest niesamowita w dotyku. Te liście przypominają łuski tak jak łuski dinozaurów - dodał Łukasz Skop.

Więcej ciekawostek w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości