- Świeże warzywa, owoce i zioła w okresie wiosenno-letnim, które wyhodujesz na balkonie.
- Zaaranżowanie balkonu w cieniu - jakie rośliny wybrać?
- Balkon wystawiony na pełne słońce - co się sprawdzi?
Ogród na balkonie - jak zaplanować?
Zaaranżowanie balkonu w cieniu może stanowić wyzwanie, ale również daje wiele możliwości do stworzenia przytulnej, zielonej przestrzeni. W takich warunkach dobrze radzą sobie rośliny, które nie wymagają intensywnego nasłonecznienia, a jednocześnie dodają uroku i koloru. Odpowiedni dobór gatunków pozwala na stworzenie balkonu pełnego życia, nawet w cieniu. Jakie rośliny wybrać, aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon?
- Małą metalową osłonkę w kształcie wanienki ustawiamy na dużej – robimy piętrową kompozycję. Obsadzamy je roślinami, które dobrze rosną i plonują w cieniu - powiedział ogrodnik.
Te rośliny urosną w cieniu:
- Sałaty lub rukola – na cięte listki, zbieramy je według potrzeb, na bieżąco. Im więcej zbierzemy, tym więcej odrośnie.
- Pietruszka naciowa – o karbowanych liściach. Bardzo dobrze rośnie na zacienionym balkonie. Będzie dostarczała świeżą natkę aż do następnego roku (jest mrozoodporna). Świetnie wygląda w połączeniu z kwiatami balkonowymi.
- Poziomki – w odróżnieniu od truskawek, lepiej rosną w półcieniu. Obecnie wyhodowano takie odmiany, które plonują przez cały sezon. Niektóre tworzą długie rozłogi, na których tworzą nowe sadzonki, a inne mają krzaczasty pokrój i w ogóle nie tworzą rozłogów.
- Fuksja – nieco zapomniana roślina balkonowa, świetna na zacienione balkony. Ma wspaniałe kwiaty, które są jadalne. Można je wykorzystywać do ozdabiania potraw.
Te warzywa i owoce wyhodujesz w domu
Balkon wystawiony na pełne słońce to prawdziwy raj dla roślin, które kochają intensywne światło. W takich warunkach rozwijają się w pełni, oferując obfite kwitnienie i bujny wzrost. Wybór odpowiednich gatunków, które będą dobrze znosiły upały, to klucz do sukcesu. Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na słonecznym balkonie, aby cieszyć oko przez cały sezon?
- W drewnianej skrzyni po jabłkach możemy zrobić balkonowy mini warzywnik z ziołami. Wszystkie zaproponowane rośliny kochają słońce i dobrze będą się czuły w swoim towarzystwie - mówił Łukasz Skop.
- Papryczki chili – mają mnóstwo odmian różniących się kształtem, kolorem i ostrością. Plonują przez cały sezon i wyglądają bardzo atrakcyjnie, szczególnie w połączeniu z kwiatami.
- Szałwia purpurowa – świetnie się sprawdza w czasie upałów, bo nie wymaga dużo wody. To odmiana ozdobna szałwii lekarskiej o zachwycających, purpurowych liściach.
- Aksamitka – popularna roślina rabatowa, która sprawdzi się też na balkonie. Ma jadalne kwiaty – najlepiej wyskubać z nich pojedyncze płatki i posypać nimi sałatkę. Kwitnie długo, do jesieni.
- Burak liściowy – będzie ciekawym dodatkiem do potraw. Posiada ozdobne, kolorowe łodygi, które można dodawać do zup, surówek i podsmażać na patelni. Zbieramy je pojedynczo – na bieżąco.
- Lawenda – nie może jej zabraknąć na słonecznym balkonie. Doda naszej kompozycji mnóstwo aromatu. Sprawdza się w słońcu i ma jadalne kwiaty
- Pomidor koktajlowy – wybieramy płożącą odmianę, która nie wymaga palika. Wygląda atrakcyjnie i dostarcza małych, kolorowych pomidorków, które najlepiej jeść prosto z krzaczka.
Zobacz także:
- Kiedyś tylko seniorzy, dzisiaj młodzi. To pokolenie opanowało polskie RODos. "Sytuacja się zmienia"
- Rzepak i pszczoły to symbioza idealna. Tak produkuje się miód rzepakowy
- Nastolatek hoduje kury. "Dla ludzi jest to zachwyt i zaskoczenie"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News