Niepokojące wyniki badań dotyczących samotności. "Wzrost ryzyka przedwczesnej śmierci"

Naukowcy ostrzegają: "Samotność zabija"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Do czego prowadzi samotność?
Do czego prowadzi samotność?
Firewalking dodaje odwagi
Firewalking dodaje odwagi
Mężczyzna na kozetce
Mężczyzna na kozetce
Ogrodnicza terapia
Ogrodnicza terapia
Zawód: przyjaciółka na telefon
Zawód: przyjaciółka na telefon
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Samotne osoby są bardziej narażone na przedwczesny zgon niż osoby żyjące w kręgu przyjaciół - taki wniosek płynie z niektórych dotychczasowych badań. Natomiast w najnowszym wydaniu pisma "Nature Human Behaviour" potwierdzili to naukowcy z Chin. Co udało im się ustalić? Przypominamy badania w Dniu Samotnych.

Badania. Samotność zabija

Chińscy uczeni przeprowadzili metaanalizę 90 badań na temat samotności, które zostały przeprowadzone w krajach bogatych (w USA, w Europie Zachodniej czy Japonii) w latach 1986-2022. Łącznie objęły one ponad 2 mln ludzi, z czego 70 proc. stanowiły osoby, które ukończyły 50. rok życia.

Jak podaje wyborcza.pl, autorzy publikacji piszą, że izolacja społeczna i samotność bardzo mocno korelują z zapadalnością na choroby układu sercowo-naczyniowego i nowotwory, a także z ryzykiem przedwczesnej śmierci. - Wyższa śmiertelność jest wynikiem, mówiąc metaforycznie, tysiąca ran na ciele i duszy - czytamy.

Samotność = 26 proc. wzrost ryzyka przedwczesnej śmierci

O tym, że życie w pojedynkę wiąże się z przedwczesną śmiercią pisał wcześniej m.in. psycholog społeczny John T. Cacioppio z Uniwersytetu w Chicago.

- Wyobraź sobie, że istnieje choroba, która sprawia, że człowiek staje się drażliwy, przygnębiony i skoncentrowany na sobie, która wiąże się z 26 proc. wzrostem ryzyka przedwczesnej śmierci. Wyobraź sobie też, że w uprzemysłowionych państwach choroba ta dotyka około jednej trzeciej ludzi, a u jednej osoby na 12 osiąga znaczne nasilenie i że te odsetki rosną. Dochód, wykształcenie, płeć i rasa nie chronią przed nią i jest ona zakaźna. Taka choroba istnieje i jest to samotność - czytamy w czasopiśmie "Lancet".

Dzień Samotnych

Samotni mają swoje święto 27 lipca. Pojawiło się w kalendarzu, aby zwrócić szczególną uwagę na problem samotności, a także rozejrzeć się czy wokół nas nie ma osób samotnych, które potrzebują pomocy lub odrobiny życzliwego towarzystwa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości