27 lipca obchodzony jest Dzień Samotnych, z tej okazji przypominamy na czym polega problem samotności i kogo dotyka.
Samotność - problem wielu pokoleń
Samotność zazwyczaj utożsamiana jest z osobami starszymi, które u schyłku swego życia nie utrzymują z nikim bliższych relacji. Powodów takiego stanu może być wiele - żałoba, trudności w założeniu rodziny czy problemy komunikacyjne z innymi ludźmi. - Czasami starsza osoba ma tak trudny charakter, że nie można z nią wytrzymać. Albo pracowała na trudne relacje ze swoimi bliskimi i ci bliscy po prostu jej unikają - powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog Dominika Słomińska.
Niektórym samotność sprawia ból, dla innych jest zbawieniem - to kwestia bardzo indywidualna i zależna od cech osobowości. - Są osoby, które są stadne i potrzebują ludzi wokół siebie, żeby żyć. A są ludzie, którzy kochają swoją samotność i wręcz przeszkadza im ciągła obecność kogoś - wyjaśniła ekspertka.
Problem pojawia się wtedy, kiedy samotność jest kulą u nogi, z którą ludzie nie potrafią sobie poradzić. Ich psychika nie znosi takiego ciężaru i zaczyna szukać rozwiązań w bardzo niebezpiecznych i szkodzących zdrowiu metodach. - Może doprowadzić do szaleństwa. (Ludzie - przyp. red.) zaczynają mówić do siebie, zaczynają mieć iluzje. Jeżeli są sami w domu, zaczynają wymyślać postaci i przyjaciół - powiedziała specjalistka.
Warto jednak wspomnieć, że na brak pogłębionych relacji narzekają również młodsze osoby, które nie potrafią znaleźć swojej drugiej połówki. Psycholog przekonuje, że wchodzenie w związki i relacje, które mają jedynie wybawić od samotności, jest błędem. Nie należy ustawać w poszukiwaniach bratniej duszy i przyjaciół, ale jednocześnie nie warto zgadzać się na bylejakość i doraźne rozwiązania jedynie dlatego, że zagłuszają wewnętrzny problem.
Jak radzić sobie z samotnością?
Psycholog Dominika Słomińska postawiła bardzo smutną diagnozę: "Z samotnością zmagamy się przez całe życie". W tym stwierdzeniu można jednak znaleźć jakiś pozytyw, bo skoro samotność jest przypadłością przewlekłą i tak niezwykle powszechną, z pewnością można się z nią jakoś oswoić.
- Zawsze zachęcam wszystkie osoby, które spotykam na swojej drodze, żeby zabudowywały się własną tkanką. Żeby szły w kierunku przyjemności, radości, swoich pasji oraz zainteresowań. Starsze osoby również mogą to robić, czyli pozostawać w najlepszym towarzystwie z możliwych - swoim towarzystwie - doradza w Dzień Dobry TVN ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Samotność szkodzi bardziej niż palenie papierosów? Te badania przedstawiają całą prawdę
- Ewa Skibińska zaczęła nowe życie. "Jestem tzw. kobietą osobną. To trochę co innego niż singielka"
- W Polsce żyje ponad 7 milionów singli. "Nie czują się gorsi, mają swój pomysł na życie"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: dannikonov/Getty Images