Samotność – pogłębiający się problem
Z badań przeprowadzonych przez markę Lipton wynika, że aż 46 proc. osób żyje w poczuciu osamotnienia. Mimo tego, że otaczamy się wielkimi grupami "znajomych" w mediach społecznościowych, w życiu realnym czujemy pustkę. To prowadzi zaś do poważnych konsekwencji.
Jesteśmy w cywilizacji objętej poczuciem samotności, co niestety wywołuje bardzo dużo stresu w ludziach. Jest to ogromnym problemem zagrażającym życiu. To jest ciekawe, przecież mamy rodziny, przyjaciół, bliskich, mamy całą masę znajomych na Facebooku, a czujemy się osamotnieni
- powiedziała Monika Witkowska. Specjalistka dodała także, że pandemia jeszcze bardziej pogłębiła uczucie samotności. Płynnie przeszliśmy w wirtualny świat i dziś, siedząc obok siebie, nie potrafimy już normalnie rozmawiać. Wciąż patrzymy w telefony i wymieniamy się informacjami poprzez komunikatory.
- Jest takie badanie, które wskazuje na to, że poczucie osamotnienia skraca nam życie, zmienia nasze chromosomy, skraca telomery aż o 2 proc., czyli więcej niż palenie papierosów – powiedziała.
Walka z samotnością
Z samotnością można, a nawet trzeba walczyć. Może okres świąt to właśnie dobry czas na odświeżenie starych znajomości, czy pogodzenie się z bliskimi, którzy po kłótni przestali się do nas odzywać. Warto przede wszystkim stawiać na relacje jakościowe, nie ilościowe, a następnie zadbać, by każda ważna dla nas osoba poczuła się zaopiekowana i potrzebna.
- Jesteśmy dużo więcej w domu, więc mamy okazję do tego, aby rozmawiać, spędzać z bliskimi czas, zaciekawić się drugą osobą – Monika Witkowska, coach.
Zobacz także:
- Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? "Odpoczynek możemy im zapewnić na kilka sposobów"
- Zima atakuje Polskę. Prawie 32 tys. użytkowników pozbawionych prądu
- Zimą pijemy więcej alkoholu. Sprawdź, z czego to wynika
Autor: Nastazja Bloch