Ogród

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? "Odpoczynek możemy im zapewnić na kilka sposobów"

Ogród

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Łukasz Kowalski
Zasłużony odpoczynek dla roślin

Sezon wytężonej pracy na działce dobiegł końca. Rośliny weszły w stan spoczynku, żeby w dobrej formie przetrwać zimę. A jak zadbać w tym czasie o domowe kwiaty doniczkowe? O tym opowiedział autor bloga Bez-Ogródek i dyplomowany biotechnolog roślin, Łukasz Skop.

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych zimą

Kiedy za oknem temperatura się obniża, robi się coraz chłodniej, dzień się skraca, a światła jest coraz mniej, rośliny przechodzą w naturalny stan uśpienia. - Zimowy odpoczynek możemy zapewnić roślinom na kilka sposobów. Przede wszystkim nie przejmujmy się, jeśli część liści zacznie żółknąć lub brązowieć i odpadać - szczególnie te, które rosną na dole rośliny. Postarajmy się też obniżyć temperaturę powietrza przynajmniej o kilka stopni np. skręcając grzejnik. Zimą podlewajmy też rośliny 2 razy rzadziej niż latem lub stosujmy dwukrotnie mniejszą dawkę wody. Nie nawozimy też roślin od października aż do początku wiosny, czyli do marca - tłumaczył Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.

Różnice między roślinami

Rozpoznanie, które rośliny będą odpoczywały do wiosny, a które wymagają specjalnego traktowania, nie jest trudne. Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?" wyjaśnił, że wystarczy przyjrzeć się ich liściom i będziemy wiedzieć, jakiej pielęgnacji potrzebują. Na co dokładnie zwrócić uwagę?

- Jeśli liście są błyszczące, miękkie i możemy je łatwo przełamać na pół, to roślina prawdopodobnie pochodzi z klimatu tropikalnego i wymaga dość obfitego podlewania zimą, a nawet zraszania. Jeśli liście rośliny doniczkowej są skórzaste, matowe i po zgnieceniu w palcach nie pękają na pół, to znaczy, że ta roślina potrzebuje zimą spoczynku. Ograniczamy jej w tym czasie podlewanie. Jeśli liście naszej rośliny doniczkowej są miękkie, aksamitne w dotyku i pokryte meszkiem, to prawdopodobnie pochodzi z suchych rejonów. Zimą możemy znacząco ograniczyć jej podlewanie, np. podlewamy ją 3-krotnie rzadziej, niż inne rośliny doniczkowe. Jeżeli nasz kwiat w ogóle nie ma liści, albo są one silnie zredukowane np. w postaci cierni - tak jak u kaktusów - to wiadomo, że pochodzi on z bardzo upalnych terenów i zimą potrzebuje solidnego odpoczynku. Nie podlewamy kaktusów całą zimę, aż do wiosny - mówił Łukasz Skop.

A jakie rośliny są bardzo odporne na zmienne warunki? Sprawdźcie w naszym materiale.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości