Ogród

Najpopularniejsze i najpiękniejsze rośliny świąteczne. Niektóre z nich są silnie trujące

Ogród

Aktualizacja:

Wielkimi krokami nadchodzi Boże Narodzenie, czyli święta, które nieodłącznie kojarzą się z ciepłą i rodzinną atmosferą. Idealny klimat w tym czasie zapewniają kwiaty doniczkowe, jednak wśród polskich roślin ciężko znaleźć takie, które kwitną zimą. Z tego powodu większość z nich pochodzi z innych stron świata, jak gwiazda betlejemska, grudnik lub zwartnica. Jak je pielęgnować?

Świąteczne rośliny: gwiazda betlejemska

Pochodzący z Meksyku ogromny krzew - poinsecja lub gwiazda betlejemska, a dla botaników - wilczomlecz nadobny, jest najbardziej znaną roślina bożonarodzeniową. Choć najpopularniejsze są egzemplarze z czerwonymi kwiatostanami, hodowcy stworzyli także odmiany różowe, pomarańczowe, złociste, białe i dwubarwne.

- Kupując gwiazdą betlejemską, zwróćmy uwagę na to, żeby te znajdujące się w środku drobne kwiatuszki były albo w pąkach, albo dopiero zaczęły się rozwijać. Wtedy będziemy mieć pewność, że gwiazda betlejemska będzie zdobić nasze mieszkanie nawet do 4 albo i 5 tygodni - mówił w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop.

Należy pamiętać jednak, że te piękne kwiaty stawiać z daleka od dzieci. Z jakiego powodu?

- Wilczomlecz nadobny - jak wszystkie wilczomlecze - ma biały mleczny sok, który wydobywa się po oderwaniu liścia albo łodygi. Ten mleczny sok jest trujący zarówno dla dzieci, jak i dla zwierząt, więc gwiazdę betlejemską zawsze trzymamy poza ich zasięgiem - ostrzegał ogrodnik.

Choć gwiazdy betlejemskie mają być świąteczną ozdobą, możemy stworzyć z nich domowe drzewka, którymi cieszyć się będziemy przez długie lata. I nie jest to trudne, gdyż te rośliny są mało wymagające.

- Gwiazda betlejemska lubi stałą temperaturę pokojową. Unikamy ustawiania jej w pobliżu okien lub drzwi, gdzie będzie narażona na chłodne przeciągi - doradził ogrodnik.

Świąteczne rośliny: grudnik

Kwiat, który pochodzi z tropikalnej Brazylii, a u nas kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia to kaktus nazywany grudnikiem lub zygokaktusem. To efektowna, kwitnąca roślina doniczkowa, która naturalnie porasta drzewa oraz skały. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów.

- Grudnik po zakupieniu w sklepie i przyniesieniu do domu, często reaguje negatywnie na zmianę miejsca - ustawiamy go w domu i nagle z grudnika spadają wszystkie pąki kwiatowe i roślina przestaje kwitnąć. Żeby temu zapobiec, po przyniesieniu rośliny do domu, ustawiamy ją w pobliżu okna. Po kilku tygodniach, na roślinie, która stała sobie w spokoju przy oknie, powinny zacząć się pojawiać nowe pąki kwiatowe i roślina znów odzyska piękny wygląd - mówił Łukasz Skop.

Grudnik wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, ale nie toleruje ostrego słońca. Gdy już pojawią się na nim pąki kwiatowe staje się wrażliwy na zmianę miejsca.

- Grudnik, czyli kaktus bożonarodzeniowy, najładniej kwitnie wtedy, kiedy jest równomiernie oświetlony. Najlepiej postawić go w pobliżu okna - doradził ogrodnik.

Świąteczne rośliny: zwartnica

Zwartnica, inaczej nazywana po prostu hipeastrum, to bylina cebulowa z Ameryki Południowej, która wydaje przepiękne kwiaty w okresie Bożego Narodzenia. Występują w barwie białej, różowej, czerwonej lub dwukolorowe. Można ją kupić jako gotową kwitnącą roślinę bądź cebulę, którą potem własnoręcznie sadzimy.

- Cebula powinna być zagłębiona w ziemi tylko na 1/3 swojej wysokości. Tylko dolna część powinna tkwić w ziemi. Tak posadzoną cebulę nie podlewamy na samym początku, tylko czekamy, aż zacznie ona wypuszczać pierwszy pęd kwiatostanowy - powiedział w programie Łukasz Skop.

Hiperastrum najpierw wypuszcza pęd kwiatostanowy, a następnie liście. Jest silnie trująca, ale nie jest groźna, o ile nie zostanie uszkodzona lub spożyta. Sok może powodować podrażnienie skóry, a spożycie cebuli, liści czy kwiatów grozi silnym zatruciem, wymiotami lub biegunką.

- Kiedy kwitnie, nie potrzebuje dużo słońca, więc możemy go ustawić w głębi mieszkania - dodał Łukasz Skop.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości