Związki i seks

W Polsce żyje ponad 7 milionów singli. "Nie czują się gorsi, mają swój pomysł na życie"

Związki i seks

Polacy mają coraz większe problemy z nawiązywaniem relacji i budowaniem stałych związków. Dlaczego wciąż przybywa ludzi żyjących samotnie i skąd biorą się problemy w znalezieniu miłości? O tym opowiedziała dr Joanna Heidtman, psycholog, socjolog.

Single – dlaczego wciąż nie odnaleźli miłości?

Coraz rzadziej wchodzimy w stałe związki i nawiązujemy relacje. Z czego wynika problem? Jest to kwestia wieku, wymagań, a może naszych doświadczeń? Doktor Joanna Heidtman przyznała, że wiek nie ma tutaj znaczenia. W dzisiejszym świecie spotkać możemy zarówno singli młodocianych, którzy wciąż poszukują idealnego partnera, jak i singli z wielkim bagażem doświadczeń, którzy zmęczeni rozwodami, rozstaniami i konfliktami, podejmują decyzję o życiu w pojedynkę. Jaki jest obecny singiel?

To jest singiel pewny siebie, nie czuje się gorszy, ma swój pomysł na życie. Kultura i rynek też temu sprzyjają

– powiedziała dr Joanna Heidtman, psycholog, socjolog.

Singiel - z przypadku czy z wyboru?

Zdaniem Heidtman podstawową przyczyną, która sprawia, że Polacy coraz częściej decydują się na samotne życie, są zmiany kulturowe. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie są bardziej świadomi własnych potrzeb, a model rodziny ulega przeobrażeniom. Cenimy sobie komfort, karierę zawodową i niezależność. Kwestie związków i małżeństwa przesuwane są "na później". Dziś występuje także większe przyzwolenie na bycie samemu, mieszkanie samemu i spotykanie się z partnerem bądź partnerką bez tworzenia stałego związku.

Wiele ludzi deklaruje, że chciałby być w związku, ale praca, hobby, przyjaciele, to jest ich codzienność i to się doraźnie staje ważniejsze

– powiedziała.

Młode pokolenie - szuka bliskości i się jej boi

Ponadto doktor Joanna Heidtman zwróciła uwagę na trudności osobowościowe. Pokolenie młodych ludzi, które kolokwialnie mówiąc, napatrzyło się na klęski i niepowodzenia związkowe swoich rodziców, nosi w sobie lęk. Brak zaufania, strach przez zranieniem i bliskością sprawia, że większość ludzi woli się dystansować i żyć samotnie. Jak nasze społeczeństwo będzie wyglądało za kilka lub kilkanaście lat? Zdaniem naszego gościa, singli wciąż będzie przybywało.

To jest to pokolenie, które ma wewnętrzny konflikt, szukanie bliskości i lęk przed bliskością. Lęk i obawa jednak przeważa

– powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Szczepionka na COVID-19 może być dopuszczona w ciągu tygodnia

Antek Królikowski o wizycie na izbie wytrzeźwień: "Tej nocy dotarło do mnie, że kończy się pewien etap"

Pożar w szczecińskim szpitalu. Nie żyje jedna osoba

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości