Witamina D ma olbrzymi wpływ na działanie organizmu człowieka. Najnowsze badania sugerują, że poziom tej substancji w ciele matki może mieć związek z tym, czy dziecko w przyszłości zachoruje na schizofrenię. Jak działa ten mechanizm?
Czy poziom witaminy D ma związek z rozwoje schizofrenii?
Specjaliści z University of Queensland są zdania, że zbyt niskie stężenie witaminy D u kobiety w ciąży może spowodować nieprawidłowy rozwój neuronów u dziecka, a co za tym zwiększyć ryzyko wystąpienia schizofrenii. Choć nauka nie potrafi do końca wyjaśnić mechanizmu rozwoju tej choroby (mówi się o czynnikach genetycznych oraz środowiskowych), to wiadomo, że znaczenie ma to, jak mózg wykorzystuje jeden z neuroprzekaźników – dopaminę, czasami nazywaną "cząsteczką nagrody".
Badacze sugerują, że poziom witaminy D u matki może wpływać na gospodarkę dopaminową płodu, a tym samym na rozwój mózgu dziecka. Naukowcy postawili taką tezę po dokładnym przebadaniu wyhodowanych w laboratorium neuronów - część komórek była hodowana z dodatkiem witaminy D, a część nie. Specjaliści dostrzegli zmiany w różnicowaniu się neuronów oraz zwiększoną produkcję dopaminy w zależności od stężenia witaminy D.
Jak ważna jest witamina D?
- To jest pewny dowód na to, że witamina D wpływa na strukturalne różnicowanie się neuronów dopaminergicznych – powiedział prof. Darryl Eyles, autor publikacji, która ukazała się na łamach "Journal of Neurochemistry".
Obecnie ekspert i jego zespół chcą sprawdzić, czy inne znane czynniki ryzyka, takie jak niedotlenienie matki czy infekcje, w podobny sposób wpływają na gospodarkę dopaminową.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- U dorosłych także diagnozowane jest ADHD. "To nie tylko impulsywne jedzenie czy zakupy"
- Telefon zaufania dla dzieci. Z czym dzwonią? "Żyją w tym lęku niejednokrotnie tygodniami"
- Cleo Ćwiek otwarcie o chorobie afektywnej dwubiegunowej. "Wydaje ci się, że jesteś niezniszczalna"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: batuhan toker/Getty Images