Smakosze kawy mają wiele sposobów na gloryfikowanie swojego ulubionego napoju. Sami przyznają, że przed poranną porcją czarnej esencji bywają nieznośni, kapryśni, niemili. Czy rzeczywiście brak kofeiny tak źle na nas wpływa? Cóż, być może. Warto jednak pamiętać, że jej nadmiar może mieć równie opłakane skutki.
Zalety picia kawy
Zanim przejdziemy do tego, jakie negatywne skutki może spowodować nadmierne spożycie kawy, zacznijmy od pozytywnego akcentu. Zdrowotne właściwości małej czarnej są powszechnie znane, ale warto je przypomnieć, bo oprócz tego, że poprawia nastrój, pobudza i dodaje energii, polepsza też pamięć i koncentrację, przyspiesza metabolizm i usprawnia trawienie, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy choroby wieńcowej serca prowadzącej do zawału, a także chroni przed rozwojem cukrzycy typu 2, schorzeń wątroby, choroby Parkinsona i niektórych nowotworów.
Wszystko o kawie
Wszystko o kawie
Brzmi jak prawdziwe panaceum? Być może, choć trzeba spełnić pewne warunki, żeby rzeczywiście tak było. Przede wszystkim - zalecana dzienna dawka. W przypadku kofeiny jest to 400 mg na dobę, co przekłada się na 5-6 filiżanek kawy. Co się jednak stanie, kiedy tę granicę przekroczymy?
Czy kawę można przedawkować?
Trzeba pamiętać, niezależnie od poziomu miłości do tego napoju, że przekroczenie wspomnianej już zalecanej dawki kofeiny może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Oprócz wszystkich pozytywnych prozdrowotnych właściwości, wpływa oba bowiem na ośrodkowy układ nerwowy i pobudza uwalnianie neuroprzekaźników w mózgu.
Pierwsze objawy przedawkowania kawy, które powinny nas zaniepokoić to ból głowy, uczucie niepokoju i rozdrażnienia, drżenie rąk, przyspieszony puls i problemy z zasypianiem. Jeśli w porę nie zweryfikujemy swoich nawyków, możemy doprowadzić do uzależnienia od kofeiny - wtedy kawa traci swoje pobudzające właściwości. Zamiast energii pojawia się zmęczenie, uczucie przytłoczenia, stres. Spokojnie, ten proces da się odwrócić. Wystarczy 10 dni kawowego detoksu.
Dlaczego warto odstawić kawę (na chwilę)?
Korzyści płynące z chwilowej przerwy od małej czarnej są naprawdę nie do przecenienia. Jakich efektów możemy się spodziewać już po kilku dniach?
- Więcej snu - jeśli zrezygnujesz (na jakiś czas) z kawy, łatwiej będzie ci się wyciszyć wieczorem i, co za tym idzie - zasnąć.
- Lepszy nastrój - pobudzające właściwości kofeiny mają, niestety, swoją ciemną stronę. Zbyt duże ilości powodują nerwowość, rozdrażnienie i niepokój. Jeśli na kilka dni odstawisz popularny napój bogów odpoczniesz i zrelaksujesz się.
- Bielszy uśmiech - nie jest tajemnicą, że kawa może powodować przebarwienia na zębach, każdy dentysta potwierdzi także, że niekorzystnie wpływa na szkliwo. Kawowy detoks to jaśniejszy, promienny uśmiech, o którym z pewnością marzysz.
- Niższa waga - choć kofeina przyspiesza metabolizm i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, to dodatki, które towarzyszą małej czarnej: cukier, śmietanka, mleko działają wręcz odwrotnie. Jeśli przez kilka dni zrezygnujesz z takich ukrytych kalorii efekty z pewnością zauważysz na wadze.
Na koniec, jedna rada. Jeśli planujesz przerwę w piciu kawy wprowadzaj go powoli. Drastyczne odstawienie kofeiny może mieć bardzo nieprzyjemne skutki takie jak bóle głowy, spadek koncentracji, senność i obniżenie nastroju. Zamiast porzucenia małej czarnej z dnia na dzień, stopniowo redukuj liczbę wypijanych filiżanek. Zastanawiasz się, co będziesz piła przez ten czas? Postaw na zieloną herbatę. Po takiej kilkudniowej, najlepiej 10 dniowej przerwie łatwiej będzie ci panowac nad ilością spozywanej kawy, a jej prozdrowotne właściwości wrócą.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Cher pochwaliła się diamentowym pierścionkiem. Czy przyjęła oświadczyny młodszego o 40 lat partnera?
- Jakim człowiekiem był Emilian Kamiński w oczach bliskich? "Naprawdę zrobił świetną robotę"
- O czym w święta marzą samodzielne matki? "Wolałabym, żeby w ogóle nie przyjeżdżał"
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło: Dziennik Polski
Źródło zdjęcia głównego: E+/Getty Images