Tajemniczy umysł samotnika
Zespół pod kierownictwem psycholog Elisy Baek z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadził testy neuroobrazowania na 66 osobach w wieku 18-21 lat. Analiza wykazała znaczące różnice w sposobie, w jaki mózgi osób samotnych przetwarzają informacje w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy otaczają się bliskimi i są rozumiani przez otoczenie.
Badacze wykorzystali funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (fMRI), aby zobaczyć aktywność mózgu. Studenci w tym czasie oglądali 14 klipów wideo. Treść miała być na tyle angażująca, aby zminimalizować różnice w danych wynikających z wędrówki myśli uczestników podczas zadania. Tematyka filmów wahała się od sentymentalnych teledysków po przedstawienia przyjęć i wydarzeń sportowych.
Uczestnicy wypełnili wcześniej tzw. Skalę Samotności UCLA, samoocenę mierzącą poczucie samotności i izolacji społecznej. Następnie zostali podzieleni na dwie grupy na podstawie wyników: samotni i niesamotni.
Mózg samotnika - jak działa?
Zespół przeanalizował, jak 214 różnych obszarów mózgu reagowało na bodźce w filmach, porównując aktywność różnych osób w każdym regionie mózgu, aby zobaczyć, jak podobne lub różne były ich reakcje. Podczas gdy ludzie niesamotni byli mniej więcej podobni do siebie pod względem neurologicznym, to osoby z wysokim poziomem samotności, niezależnie od liczby deklarowanych przyjaciół, częściej miały zupełnie odmienne i specyficzne reakcje mózgu. Podobieństwo było mniejsze także w regionach odpowiedzialnych za system nagrody w mózgu badanej osoby.
- Nasze wyniki sugerują, że osoby samotne przetwarzają świat w sposób odmienny od swoich rówieśników i od siebie nawzajem. Przyczynia się to do zmniejszenia poczucia bycia zrozumianym - stwierdzili autorzy badania.
Nie jest jasne, czy unikatowe działania mózgu u osób samotnych jest przyczyną czy skutkiem ich samotności, ale brak zrozumienia tych procesów z pewnością negatywnie wpłynie na relacje, które mogliby budować między sobą.
- Fakt, że te osoby nie znajdują podobieństw z innymi samotnymi lub niesamotnymi ludźmi, jeszcze bardziej utrudnia im osiągnięcie więzi społecznej - podsumowała Elisa Baek.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dieta może zmniejszyć ryzyko Alzheimera? Wyniki badań naukowych nie pozostawiają wątpliwości
- Przez chorobę miał napady śmiechu. "Degradowały mózg". Pomógł mu nowatorski zabieg
- Co jest przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej? Badacze doszli do ciekawych wniosków
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision/Getty Images