Jeśli zdradził raz, zdradzi ponownie? Odpowiada psycholog

Zdrada w związku - co czuje osoba łamiąca obietnicę wierności?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Poczucie winy po zdradzie partnera
Poczucie winy po zdradzie partnera
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Kto zdradził raz, zdradzi ponownie? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele zranionych kobiet i mężczyzn. Wybaczać, czy odejść? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. O tym dlaczego dopuszczamy się „skoków w bok”, czy wyciągamy z nich wnioski i czy osoba zdradzana powinna wybaczać, porozmawialiśmy z doktorem Mateuszem Grzesiakiem, psychologiem i wykładowcą Akademii WSB.

Po co zdradzamy?

Bliska relacja dwojga ludzi tworzących wspólny dom i przyszłość wymaga wielu poświęceń, zrozumienia i kompromisów. Niestety nie w każdym związku dwie połówki idealnie się dopełniają i zdolne są do wyciągania wniosków oraz zrozumienia wzajemnych wad.

Zazwyczaj wszystko rozchodzi się o… brak komunikacji. Zmęczenie, poczucie samotności czy za duże oczekiwania wobec jeden ze stron to problemy, które szybko można rozwiązać. Jednak znalezienie złotego środka wymaga rozmowy i chęci pracy. Nie tylko nad drugą osobą, ale przede wszystkim nad sobą. Niekiedy partnerzy nie podejmują rozmów w celu rozwiązania sporów, lecz szukają pocieszenia w ramionach innej osoby. Ale tak właściwie, dlaczego zdradzamy? Bo tak jest łatwiej?

- Przyczyn jest wiele: pragnienie dodatkowych kontaktów seksualnych, brak satysfakcji emocjonalnej lub seksualnej w związku, oczekiwanie walidacji emocjonalnej od kogoś innego, odkochanie się w partnerze, zakochanie się w kimś nowym, chęć zemsty, ciekawość nowych doświadczeń, powtarzanie nieświadomych modeli wyniesionych z domu, sposób na budowanie poczucia własnej wartości, postrzeganie uzyskania statusu, odrzucenie. Zdrada nie jest potrzebą-jest reakcją lub środkiem do osiągnięcia określonego celu – powiedział Mateusz Grzesiak.

W społeczeństwie panuje takie przekonanie, że mężczyzna czy kobieta zdradza, gdy brakuje jej/jemu czegoś w domu. Gdzie leży prawda?

- Wiele osób myli własną opinię z obiektywną wiedzą, co jest przeszkodą w precyzyjnym zrozumieniu tak złożonych i istotnych społecznie (według statystyk blisko 40% Polaków ma za sobą doświadczenia związane ze zdradą) i emocjonalnie zjawisk jak między innymi zdrada. A ta wiedza mówi między innymi, że najczęściej zdradza się ze znajomymi z pracy. Polki coraz bardziej doganiają historycznie częściej zdradzających mężczyzn, co jest związane z aspektem socjologicznym (zacierania się określonych różnic między płciami) i finansowym (zamożniejsze kobiety mają mniej obaw przed konsekwencjami zdrad), choć nadal zdradzają częściej mężczyźni. Najczęściej zdradza się w wieku 41-50 lat oraz 25-34 - przyznał psycholog.

Ekspert dodał jednak, że to, czego w związkach brakuje, jest zawsze sprawą indywidualną. Zazwyczaj partnerzy wymieniają brak: zaufania, empatii, komunikacji, szacunku, świadomości, pieniędzy, intymności, wsparcia, uwagi, bliskości, seksu, czasu, radości, zaangażowania, kompatybilności, spokoju, podziału obowiązków, zainteresowania, autonomii, autoekspresji, bezpieczeństwa, ciekawości, pożądania, motywacji czy innych aspektów.

Zdradził raz, zdradzi ponownie – czy uczymy się na błędach?

Kolejną "mądrość" jaką najczęściej od znajomych usłyszy osoba zdradzona to kluczowe: "zostaw go/ją. Jak raz zdradził/a, zrobi to ponownie". Czy faktycznie przekroczenie "zakazanej granicy" otwiera drzwi do braku ograniczeń?

- 45% tych, co zdradzili w jednej relacji, zdradzi w kolejnej - stereotyp nie jest więc prawdziwy. Dodatkowo osoba zdradzona jest dwa do czterech razy bardziej narażona na zdradę - między innymi wynika to z nieuświadomionych filtrów wybierających niewłaściwego partnera oraz mechanizmu samospełniającej się przepowiedni - powiedział ekspert.

Ponadto jeśli osoba zdradzana nie postawi granic, wówczas ze względu na brak negatywnych konsekwencji zdradzającemu jest łatwiej robić to dalej. A co w sytuacji, gdy po krótkim romansie rozpadający się wcześniej związek zaczyna nabierać życia? Co gdy osoba zdradzająca dochodzi do wniosku, że już nikogo nie jest w stanie pokochać tak jak obecnej partnerki/partnera?

- Jeśli związek się rozpadał, to znaczy, że nie były w nim realizowane jakieś potrzeby. Zdrada tego nie zmieni; może wywołać ogromne wyrzuty sumienia czy lęk przed rozstaniem, ale dopóki ludzie nie wezmą się do pracy nad sobą i ze sobą, pierwotne przyczyny pozostaną - podsumował psycholog.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!