Związki i seks

Związał się z 30 lat starszą kobietą, ale zdradza ją z eks, wobec której stosował przemoc. "Traktuje ją lepiej niż mnie"

Związki i seks

Autor:
Berenika
Olesińska
smutna kobieta zakrywa twarz dłońmi

Kupuje prezenty, zabiera na wycieczki - takie miłe gesty mężczyzny mogłyby świadczyć o tym, że jest opiekuńczym i wrażliwym partnerem. Nic bardziej mylnego. Ten sam człowiek stosował przemoc wobec byłej ukochanej, po rozstaniu związał się z nową kobietą i choć zapewnia jej liczne atrakcje, wciąż nie może odciąć się od przeszłości i dopuszcza się zdrad. Czy takie zachowanie da się w jakikolwiek sposób wytłumaczyć? Na pytania czytelniczek dziendobry.tvn.pl odpowiada psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.

Miłość to najtrudniejsza ze sztuk, której scenariusz pisany jest przez samo życie. Czasami bywa komedią romantyczną, innym razem melodramatem. Sporadyczne nieporozumienia nie powinny wpływać na jakość relacji, ale piętrzące się, nierozwiązane problemy mogą ugasić nawet najbardziej płomienne uczucie. Jak uporać się z miłosnymi przeciwnościami losu? W ramach cyklu "Tajemnice związku" odpowiadamy na wasze listy. Analizujemy pełne emocji historie i służymy dobrą radą pod czujnym okiem psycholog i psychoterapeutki Ewy Narkiewicz-Nejno, która znana jest m.in. z programu TVN Style "Drużyna Eks".

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

List od czytelniczki. Mężczyzna zdradza partnerkę ze swoją eks

"Byłam w związku z 10 lat młodszym mężczyzną. On miał 25 lat, ja 35. Mogłoby się wydawać, że wszystko gra, ale niestety pojawiły się problemy alkoholowe i przemoc, więc starałam się zakończyć tę relację. Gdy jeszcze mieszkaliśmy pod jednym dachem, on zaczął spotykać się z 30 lat starszą znajomą z pracy.

Traktuje ją dużo lepiej niż mnie. Kupuje jej prezenty, zabiera na wycieczki, nie ma tam przemocy fizycznej ani psychicznej. Mimo tych wszystkich pięknych gestów wiem, że ją zdradza. Nawet ze mną. Mam świadomość, że z jeszcze jedną kobietą. Czy da się jakoś wytłumaczyć takie zachowanie? Chciałabym je zrozumieć".

"Tajemnice związku" - odpowiedź eksperta. Zdrada i przemoc w związku - skąd się biorą?

- Z Pani opisu wynika, że Wasza relacja posiadała cechy relacji dysfunkcyjnej - występowała przemoc, związek nie zapewniał poczucia bezpieczeństwa, a ważne potrzeby emocjonalne nie były zaspokajane. Nadużywanie alkoholu jest często silnie związane z krzywdzeniem bliskich osób. Państwa relacja nie spełniała ważnych funkcji z punktu widzenia zdrowia psychicznego - mówi ekspertka.

- Źródłem tego typu zjawisk mogą być zaburzenia osobowości, choroby psychiczne, niedojrzałość emocjonalna czy problem z ustaleniem granic. Toksyczne związki to takie, które nie opierają się na szacunku, miłości czy akceptacji. Pojawiają się w nich kłamstwa i manipulacje. Takie relacje niszczą znajdujące się w nich osoby. Działania byłego partnera są impulsywne. Na jego wybory wpływają mniej lub bardziej świadome oczekiwania, potrzeby oraz deficyty emocjonalne - dodaje psycholog.

- Pani związek nie przynosił satysfakcji, był źródłem cierpienia, a pomimo tego nie jest Pani w stanie go zakończyć, bo nadal utrzymywała Pani stosunki seksualne z partnerem - wskazała.

Może warto, aby podjęła Pani terapię i poszukała odpowiedzi na pytanie, jakie nieświadome pragnienia stoją za Pani wyborami

Chcesz podzielić się własną historią miłosną, rozwiązać problem w związku i zasięgnąć porady eksperta? Napisz do nas wiadomość na adres mailowy: berenika_olesinska@discovery.com (w tytule: "Tajemnice związku"), a w następnych odsłonach cyklu postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Zapewniamy pełną anonimowość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

Pozostałe wiadomości