Związki i seks

Polacy boją się rozmów o seksie i czułości. Czy okazywać partnerowi uczucia przy dziecku?

Związki i seks

Autor:
Maria
Czarniecka
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.Pani Gadżet erotycznie, prod. 1984 Media, 2020.
wideo 2/2

Nie tylko seks jest tematem tabu w Polsce, ale nawet zwykłe okazywanie sobie czułości. Często odbierane jest za niestosowne szczególnie wtedy, gdy obok są dzieci. O kobiecym wstydzie i o tym, jak bardzo unikamy tematu uczuć i cielesności w programie "Pani Gadżet Erotycznie" Anna Nowak-Ibisz rozmawiała z Katarzyną Miller, psycholożką i felietonistką. 

"Pani Gadżet Erotycznie". Czy przy dziecku można okazywać uczucia do partnera?

Nie od dziś wiadomo, że nie jesteśmy zbyt wylewni w temacie seksualności czy czułości. Zaczepne gesty, gorące słowa, a nawet słodkie przydomki to rzeczy, które, jak już, to powinny pojawiać się tylko w sypialni. Na pewno nie przy pociechach - Rodzice, zwłaszcza ci w Polsce, często wydają się dzieciom aseksualni. Nie całują się, nie przytulają, nie mówią do siebie "ty moja cipeczko kochana" na przykład do żony - zauważa Katarzyna Miller w programie "Pani Gadżet erotycznie". - Właśnie cudnie jest (okazywać uczucia przyp. red.) przy dziecku. W tym jest miłość, pożądanie, cudowne uczucia - wyjaśnia Miller.

- Mamy bardzo dużo wstydu wkładanego do kołyski - dodaje Anna Nowak-Ibisz.

Wszystko to dlatego, że rodzicie nie potrafią znaleźć odpowiedniego momentu, by zacząć rozmowę z najmłodszymi o tym, jak przyszli na świat. Prędzej czy później same zaczynają się domyślać, jak do tego doszło - rodzice musieli się do siebie zbliżyć, skoro mają dziecko. Katarzyna Miller zauważa, że jeśli dorośli nie okazują sobie czułości, dziecku może wydawać się nieco dziwne, że kiedyś jakoś musiało do czegoś dojść. 

"Pani Gadżet Erotycznie". Kobiety wstydzą się swojej seksualności

Psycholożka poruszyła także temat wychowania młodzieży. - Dlaczego mówimy swoim córkom i dzieciom "poczekaj z pożądaniem, aż będziesz po studiach"? A co ona ma z tym zrobić? Zawiązać? - pyta Katarzyna Miller. Zauważa również jak krzywdząca jest stygmatyzacja damskiej seksualności. W końcu kobieta musi mieć pewne doświadczenia, by móc odpowiednio wybrać życiowego partnera. W takim razie gdzie jest granica wstydu i czy faktycznie seks i czułość to takie zło, jak nam wmawiają?

"Pani Gadżet Erotycznie". Gdzie i kiedy oglądać?

Program "Pani Gadżet erotycznie" emitowany przez stację TVN Style. Kolejne odcinki można oglądać w każdą środę o godzinie 23.55.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Black Friday kusi promocjami. Czy warto z nich skorzystać? Ekspertka przestrzega

Pierwsza randka na "Listach do M.": "Przełomowy moment"

Gwiazdy przyznały się do swoich kompleksów. "Tu mi za dużo, tam mi za mało"

Autor:Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: TVN/Pani Gadżet erotycznie, prod. 1984 Media, 2020.

Pozostałe wiadomości