Kocham narzeczonego, ale fascynuje mnie inny mężczyzna. Zostać w związku czy zaryzykować?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Przerwa w związku – czy to dobry pomysł?
Przerwa w związku – czy to dobry pomysł?
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Zbyt często utożsamiamy miłość z uczuciami, których główną wadą jest ulotność. Namiętności pojawiają się i z upływem czasu mijają, tak samo jak mija relacja zbudowana wyłącznie na ich podstawie. Czy warto przekreślać wieloletni związek dla nagłej fascynacji? Na pytania czytelniczek dziendobry.tvn.pl odpowiada psycholog i psychoterapeutka Ewa Narkiewicz-Nejno.

Miłość to najtrudniejsza ze sztuk, której scenariusz pisany jest przez samo życie. Czasami bywa komedią romantyczną, innym razem melodramatem. Sporadyczne nieporozumienia nie powinny wpływać na jakość relacji, ale piętrzące się, nierozwiązane problemy mogą ugasić nawet najbardziej płomienne uczucie. Jak uporać się z miłosnymi przeciwnościami losu? W ramach cyklu "Tajemnice związku" odpowiadamy na wasze listy. Analizujemy pełne emocji historie i służymy dobrą radą pod czujnym okiem psycholog i psychoterapeutki Ewy Narkiewicz-Nejno, która znana jest m.in. z programu TVN Style "Drużyna Eks".

List od czytelniczki. Czy warto porzucać wieloletniego partnera dla nowo poznanego mężczyzny?

Proszę o poradę, bo nie wiem, co zrobić. Jestem w 10-letnim związku. Zaliczyliśmy wzloty i upadki, ale zawsze byłam przekonana, że kocham partnera. Trzy lata temu rozstaliśmy się, ale to nie była żadna zdrada, tylko zwyczajna kłótnia, w której w emocjach powiedzieliśmy sobie oboje o kilka słów za dużo. Po kilku tygodniach wróciliśmy do siebie. On niedługo potem mi się oświadczył, ja powiedziałam "tak", bo czułam, że ten chwilowy kryzys jeszcze bardziej nas umocnił. I przez dłuższy czas było cudownie. Planujemy ślub, ale na razie nie mamy na niego pieniędzy.

Wszystko jest dobrze, stabilnie, kłócimy się jak każda para, ale już więcej nie zdarzyło nam się powiedzieć zbyt wielu krzywdzących słów, więc jest ok. Problem pojawił się, gdy pojechałam trzy tygodnie temu na krótki wypad z koleżankami poza miasto. Jedna z przyjaciółek spotkała przypadkiem swojego dawnego kolegę, który odpoczywał tam z kumplami. Gdy go zobaczyłam, od razu przepadłam. Ale nie tylko ja, bo on też.

Spędziliśmy tam razem trzy dni. Nigdy nie czułam takich motyli w brzuchu. Ta chemia aż od nas bije. Nie potrafimy się powstrzymać, żeby gdzieś "przypadkiem" się nie dotknąć. Nie doszło do żadnego zbliżenia i pocałunku, bo nie chcę zdradzać mojego narzeczonego, ale najchętniej bym to zrobiła.

Nie wiem, czy to tylko pociąg fizyczny, ale wydaje mi się, że łączy nas coś więcej. Całymi dniami i nocami SMS-ujemy, rozmawiamy przez telefon, mogę mu powiedzieć wszystko. Ale on też ma narzeczoną. Oboje jesteśmy w potrzasku. Raz powiedział mi, że zastanawia się, czy nie zakończyć z nią tej relacji i wtedy mógłby być wolny dla mnie. Ale ja boję się zostawić mojego narzeczonego, bo choć ciągnie mnie do innego, to wiem, że kocham swojego partnera.

Co zrobić? Czy to możliwe, że spotkałam nagle swojego jedynego? Czy to może być tylko chwilowe zauroczenie i lepiej nie ryzykować? Mówić o tej sytuacji narzeczonemu?

"Tajemnice związku" - odpowiedź eksperta. Ratować związek czy odejść do innego? Ryzyko jest w obu przypadkach

"Dziś jestem rozdarta między strachem przed zmianą a strachem, że do końca mojego życia nic się nie zmieni" - pisał Paulo Coelho w swojej powieści "Zdrada". Pani list porusza bardzo ważny temat złożoności miłości, pożądania i zdrady. Coś Panią ciągnie poza granice związku, a jednocześnie jest w Pani lęk przed utratą.

Pragnienia i rodzące się niespodziewane namiętności są częścią naszej natury. Pani, jak i nowo poznany kolega, jesteście w fazie namiętności, która jest mieszanką zachwytu i pożądania z niepokojem oraz tęsknotą. Emocjom towarzyszy silne pobudzenie fizjologiczne. Samo wyobrażenie sobie pocałunku rozpala do czerwoności. Powstrzymywanie się jest tak samo erotyczne jak skonsumowanie, bo pożądanie rodzi się z niedostępności, tęsknoty i z tajemnicy. Ale namiętność intensywnie rośnie i niemal równie szybko gaśnie. Tak jak lawina nie może spadać w nieskończoność.

Namiętność wymaga od nas absolutnego uwielbienia partnera, a za to płacimy cenę braku realizmu w jego spostrzeganiu. Na dalszych etapach trwania związku życie wymusza już bardziej przyziemne spojrzenie na partnera. Namiętność chce być najważniejsza, nie znosi konkurencji. Jednak wieloletni związek będący wynikiem namiętności niesie ze sobą codzienną logistykę i problemy, które często można rozwiązać za cenę czasowego odsunięcia namiętności na dalszy plan.

I to się właśnie zdarzyło w Pani życiu. Jest Pani z dwoma partnerami w dwóch różnych fazach związku. Z narzeczonym łączy Panią stabilna relacja. Po tylu latach związek jest w bardziej zaangażowanej fazie, gdzie większą rolę gra zaangażowanie. To etap ciągłej walki o narzeczeństwo pomimo problemów. Zaangażowanie to myśli, decyzje i uczucia. Na tym etapie znamy już zalety, ale też wady partnera. W dojrzałym związku to właśnie zaangażowanie jest czynnikiem podtrzymującym relację.

Z nowo poznanym partnerem łączy Panią namiętność, która często wiąże się z potrzebą dowartościowania się czy odnalezienia sensu życia. Teraz czuje się Pani pożądana, wyjątkowo rozumiana. Jest Pani w centrum uwagi, a sekret podkręca erotyzm Waszej relacji.

Zanim podejmie Pani decyzję, proszę pomyśleć o wszystkim - o celach, wartościach. Zastanowić się, jak nowa relacja poradzi sobie z problemami, z którymi mierzy się Pani z obecnym partnerem. Co otrzymuje Pani teraz w nowej relacji, czego zabrakło w narzeczeńskim związku? A może jest w Pani element lęku, że coś Panią ominie, że jest tyle opcji, że zawsze może trafić nam się coś lepszego?

Być może w Wasz związek wkradła się monotonia, zobojętnienie i rutyna. To normalne procesy, które zachodzą w każdym związku. Czy jesteście z narzeczonym na tyle otwarci, żeby porozmawiać o tym, czego zabrakło i jak można to zmienić?

Czy mówić o tym partnerowi? Trudno tu udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas sam bierze odpowiedzialność za własne czyny. Ryzyko jest w obu przypadkach. Jeśli powiem, to ryzykuję, że partner ode mnie odejdzie. Jeśli nie powiem, to czy mogę być z nim blisko, wiedząc, że go okłamuję?

Może warto popatrzeć na to jak na kolejny kryzys w związku z narzeczonym. Kryzys, który może być elementem rozwojowym dla Waszej relacji, jeżeli postanowicie o nią powalczyć
- tłumaczy psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno

Chcesz podzielić się własną historią miłosną, rozwiązać problem w związku i zasięgnąć porady eksperta? Napisz do nas wiadomość na adres mailowy: berenika_olesinska@discovery.com (w tytule: "Tajemnice związku"), a w następnych odsłonach cyklu postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Zapewniamy pełną anonimowość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: skynesher/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas