Związki i seks

"Kochanka mojego partnera za 2 tygodnie bierze ślub". Czy mówić jej narzeczonemu, że go zdradza?

Związki i seks

Autor:
Berenika
Olesińska
Kobieta przyłapała partnera na zdradzie

Gdy osoby zdradzane dowiadują się o niewierności drugiej połówki, często przytłacza je poczucie bezradności, które chcą natychmiast, zazwyczaj w emocjach, przekuć w sprawczość. Wtedy dopuszczają się zemsty. Może być nią próba rozbicia związku kochanki partnera. Czy warto ostrzec mężczyznę, który lada chwila bierze ślub, że jego narzeczona go zdradza? Na pytania czytelniczek dziendobry.tvn.pl odpowiada psycholog i psychoterapeutka Ewa Narkiewicz-Nejno.

Miłość to najtrudniejsza ze sztuk, której scenariusz pisany jest przez samo życie. Czasami bywa komedią romantyczną, innym razem melodramatem. Sporadyczne nieporozumienia nie powinny wpływać na jakość relacji, ale piętrzące się, nierozwiązane problemy mogą ugasić nawet najbardziej płomienne uczucie. Jak uporać się z miłosnymi przeciwnościami losu? W ramach cyklu "Tajemnice związku" odpowiadamy na Wasze listy. Analizujemy pełne emocji historie i służymy dobrą radą pod czujnym okiem psycholog i psychoterapeutki Ewy Narkiewicz-Nejno, która znana jest m.in. z programu TVN Style "Drużyna Eks".

List od czytelniczki. Niewierność tuż przed ślubem - czy ostrzec zdradzanego?

Mój były narzeczony uwielbia chodzić po górach i jeździć na nartach. Ja nie podzielam tej pasji, więc nie miałam nic przeciwko, żeby sam wyjeżdżał w Tatry na kilka dni. Upatrzył sobie ulubioną miejscowość i zaglądał do niej co 5-6 tygodni. Był tak zachwycony panującym tam klimatem, że zaczął organizować w tamtych okolicach wyjazdy integracyjne dla pracowników swojej firmy. Gdy wybierał się w góry ze znajomymi z pracy, byłam spokojniejsza, bo nie zastanawiałam się, co może robić sam w nocy. Byłam w dużym błędzie.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zupełnym przypadkiem dowiedziałam się, że większość czasu na cyklicznych wyjazdach integracyjnych spędza z jakąś kobietą, która mieszka w tamtej miejscowości na stałe. Zdradzał mnie z nią. Odwiedzał ją systematycznie pod przykrywką obowiązkowych imprez ze znajomymi z pracy. Nie mogę się po tym pozbierać, bo byliśmy razem aż przez 10 lat.

Zerwałam z nim, ale okazało się, że jego kochanka za dwa tygodnie bierze ślub z innym mężczyzną. Wydaje mi się, że jej narzeczony powinien dowiedzieć się o niewierności swojej przyszłej żony. Ona regularnie go zdradzała. Czy to dobry pomysł, by go poinformować i ostrzec, żeby nie marnował sobie z nią życia?

"Tajemnice związku" - odpowiedź eksperta. Informowanie o zdradzie to przejaw troski czy zemsta?

Każdy, kto kiedykolwiek kochał, może sobie wyobrazić, jak boli zdrada. Emocje związane z jej odkryciem są zrozumiałe. Nie wiem, ile czasu zdradzał Cię partner, jeżdżąc w góry, ale zakładam, ze trwało to jakiś czas. Taka sytuacja pod znakiem zapytania stawia Waszą wspólną przeszłość. Rodzą się pytania: "Czy jak siedzieliśmy razem na kolacji w trakcie naszej rocznicy, to pisał z nią?". Przeszłości wszyscy chcemy być pewni, ale w sytuacji towarzyszącego naszemu związkowi romansu tracimy pewność nawet co do niej.

Jak rozumiem, to Ty postanowiłaś zakończyć związek. Zastanawiam się, jak wyglądało Wasze rozstanie? Czy wyjaśniliście sobie pewne sprawy? Czy partner powiedział Ci, dlaczego zdradzał? Czy wyjaśniliście sobie powody, dla których on oddalił się w objęcia innej? Czy masz wokół siebie osoby, przy których możesz wyrazić swoje uczucia?

Zastanów się, dlaczego chcesz poinformować narzeczonego tej dziewczyny. Czy to wynika z tego, że czujesz złość i gniew? A może bezradność wobec całej sytuacji i tym sposobem próbujesz odzyskać kontrolę nad własnym życiem? A może targa Tobą chęć zemsty za to, że zostałaś źle i niesprawiedliwie potraktowana?

Ludzie często wierzą, że zemsta przywróci im wiarę, że świat jest sprawiedliwy i dobry, bo zło otrzymuje należną karę. Szukają w zemście ukojenia, zapomnienia o doznanych krzywdach. Naukowcy zaobserwowali jednak, że zemsta nie pomaga, a wręcz podtrzymuje nieprzyjemne uczucia wywołane przez zdradę. Czyli zamiast przynieść ulgę, może pogorszyć nastrój. Dlaczego?

Gdy zaczynamy się mścić, rozpamiętujemy doznaną krzywdę. Oddajemy się złym uczuciom, planując, przeprowadzając, a potem wspominając zemstę. Zemsta utwierdza nas w pozycji ofiary, nie pozwala wybaczyć. Kiedy jej dokonamy, stajemy się "tym złym", więc już nie ma czego wybaczać. Co więcej, gdy nie mamy możliwości wymierzyć kary, przechodzimy szybciej nad urazą do porządku dziennego! 

Najlepiej dla obu partnerów jest przepracować zdradę i jeżeli zapadnie decyzja o rozstaniu, wybaczyć. Rzecz w tym, abyś Ty sama się podniosła, zamiast wymierzać sprawiedliwość. Zastanów się, czy Twoje pragnienie nie jest sposobem leczenia własnych ran. Jeżeli odpowiedź brzmi "tak", sięgnij po wsparcie. Zgłoś się do terapeuty po pomoc w poradzeniu sobie z negatywnymi emocjami.

Rozmawiaj z zaufanymi osobami, spędzaj czas w towarzystwie przyjaciół, szukaj zrozumienia w rodzinie i znajomych

Chcesz podzielić się własną historią miłosną, rozwiązać problem w związku i zasięgnąć porady eksperta? Napisz do nas wiadomość na adres mailowy: berenika_olesinska@discovery.com (w tytule: "Tajemnice związku"), a w następnych odsłonach cyklu postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Zapewniamy pełną anonimowość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Motortion/Getty Images

Pozostałe wiadomości