Związki i seks

Zdradził partnerkę z jej matką. "Boję się, gdy idziemy na obiad do moich rodziców"

Związki i seks

Autor:
Berenika
Olesińska
Smutna kobieta patrzy w okno

Mężczyzna zdradził byłą partnerkę z jej matką. Czy warto mu zaufać w kolejnej relacji? Psycholog i psychoterapeutka Ewa Narkiewicz-Nejno odpowiada na pytania czytelniczek dziendobry.tvn.pl. Ekspertka radzi, co zrobić w takiej sytuacji. - Neutralne gesty możesz odczytywać jako sygnały - komentuje.

Miłość to najtrudniejsza ze sztuk, której scenariusz pisany jest przez samo życie. Czasami bywa komedią romantyczną, innym razem melodramatem. Sporadyczne nieporozumienia nie powinny wpływać na jakość relacji, ale piętrzące się, nierozwiązane problemy mogą ugasić nawet najbardziej płomienne uczucie. Jak uporać się z miłosnymi przeciwnościami losu? W ramach cyklu "Tajemnice związku" odpowiadamy na Wasze listy. Analizujemy pełne emocji historie i służymy dobrą radą pod czujnym okiem psycholog i psychoterapeutki Ewy Narkiewicz-Nejno, która jest znana m.in. z programu TVN Style "Drużyna Eks".

List od czytelniczki

Mam na imię Klaudia i od roku spotykam się z dwa lata młodszym chłopakiem. Jesteśmy w związku, ale od pewnego czasu nie mogę pozbyć się wrażenia, że tylko w teorii. Przez 12 miesięcy trwania naszej relacji ufałam partnerowi bezgranicznie. Aż do teraz.

M. właśnie powiedział mi, że zdradził swoją byłą dziewczynę i to w dodatku z jej matką. To podobno tylko jednorazowy skok w bok, ale zarówno on, jak i ta kobieta od dawna czuli przyciąganie i wiedzieli, że w końcu puszczą im hamulce, i wylądują w łóżku. Nie mogłam uwierzyć w to, co usłyszałam. To dla mnie niepojęte, jak można tak bez skrupułów skrzywdzić partnerkę. Nie przypuszczałam, że mój chłopak jest do tego zdolny.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Najgorsze, że po tym wyznaniu przypomniałam sobie jego słowa sprzed kilku miesięcy, gdy mówił, że miewał słabość do starszych kobiet. Imponowały mu swoją dojrzałością. Zaczęłam przypominać sobie wszystkie sytuacje, w których partner widział się z moją mamą i teraz bacznie obserwuję ich zachowanie. Dostrzegam każdy jego gest i uśmiech posyłany w jej kierunku. Czasami nawet puszcza do niej oczko. Na szczęście zawsze widują się pod moją obecnością. Ale to w mojej psychice nic nie zmienia.

Boję się, gdy idziemy na obiad do naszych rodziców. Czy popadłam w paranoję? Ufam mojej mamie, ale jemu przestałam. Czy powinnam ją ostrzec? Czy warto przejść obok tego obojętnie i kontynuować związek?

"Tajemnice związku" - odpowiedź eksperta

Informacja o zdradzie chłopaka jest dla Ciebie nie do udźwignięcia. Partner podzielił się z Tobą intymnym doświadczeniem z przeszłości dotyczącym jego życia seksualnego, które uruchomiło w Tobie lawinę przeżyć. Czujesz utratę zaufania i lęk, że partner interesuje się Twoją mamą. Zaczęłaś obserwować uważnie interakcje Twojego partnera z nią. Kiedy czujesz się niepewnie, możesz mieć tendencję do postrzegania sytuacji zgodnie z własnymi przekonaniami, czyli neutralne gesty i zachowania możesz odczytywać jako sygnały potwierdzające Twoje obawy.

Jeżeli myśli o jego przeszłości są natrętne, bolesne lub utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, nie lekceważ tej sprawy. Warto, abyś szczerze porozmawiała z partnerem o swoich lękach. Ważne, by pamiętać o zachowaniu równowagi i atmosfery zaufania. Należy mówić wprost, co w związku z tym wyznaniem partnera czujesz i poinformować go o swoich oczekiwaniach.

Często na nasze emocje wpływa określony sposób myślenia na jakiś temat. Sytuacji z przeszłości nie zmienisz, ale możesz spróbować zacząć myśleć inaczej. Bywa, że u podstaw leżą głębsze problemy - nasze doświadczenia z lat dziecięcych, nasze relacje z rodzicami oraz byłymi partnerami. Jeżeli masz trudne chwile za sobą, warto o tym porozmawiać z terapeutą

Chcesz podzielić się własną historią miłosną, rozwiązać problem w związku i zasięgnąć porady eksperta? Napisz do nas wiadomość na adres mailowy: berenika_olesinska@discovery.com (w tytule: "Tajemnice związku"), a w następnych odsłonach cyklu postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Zapewniamy pełną anonimowość.

Więcej ciekawych opowieści o relacjach damsko-męskich znajdziesz w programie "Drużyna Eks" emitowanym w każdą środę o godz. 22:25 na antenie TVN Style. Odcinki reality show dostępne są również na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Justin Case/Getty Images

Pozostałe wiadomości