Twój mężczyzna wykonuje jeden z tych 5 zawodów? Terapeutka: "Częściej dochodzi do rozwodu"

Smutna kobieta leży z mężczyzną w łóżku
Praca mężczyzny a związek - jaki ma wpływ? Które zawody są zagrożeniem?
Źródło: Witthaya Prasongsin/Getty Images
Dla wielu osób miejsce pracy jest drugim domem, w którym spędza się istotną część dnia lub nocy. Warunki i okoliczności, w których wykonywane są obowiązki zawodowe, mają niebagatelne znaczenie, ponieważ w sposób bezpośredni oddziałują na jakość życia prywatnego, w tym na trwałość relacji romantycznych. Z obserwacji specjalistów wynika, że można wymienić co najmniej 5 profesji mężczyzn, które częściej niż inne przyczyniają się do rozpadów związków. O tym, jak statystyki przekładają się na rzeczywistość, porozmawialiśmy w dziendobry.tvn.pl z terapeutką i trenerką motywacyjną Aliną Adamowicz.

Zawody mężczyzn, które negatywnie wpływają na związek

Tiktokerka, znana w sieci jako @jettiegirl28, dzieli się z internautami swoją wiedzą i doświadczeniem prawniczym zdobytym podczas kilkunastoletniej praktyki zawodowej. Pracując jako adwokat specjalizujący się w sprawach rozwodowych, miała okazję przyjrzeć się rozstaniom z bliska, opracować statystyki i wysnuć wnioski o relacjach. Bazując na zebranych osobiście danych, może określić, którzy mężczyźni mają większe skłonności do apodyktycznego stylu bycia i tym samym są gorszymi kandydatami na życiowych partnerów.

Jak przekonuje za pośrednictwem mediów społecznościowych, wspólnym mianownikiem wyróżniającym tych panów spośród innych przedstawicieli płci męskiej jest wykonywana przez nich praca. Prawniczka wymieniła 5 zawodów mężczyzn, które przez swoją specyfikę (m. in. wywoływanie silnych emocji) nie sprzyjają budowaniu trwałych związków. Wśród nich znaleźli się: strażak, policjant, wojskowy, pilot oraz chirurg.

Problemy w związku

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku

Tiktokerka tłumaczy, że osoby trudniące się na co dzień kontrolowaniem ludzi, sytuacji bądź otoczenia i osoby, na których ciąży w pracy duża odpowiedzialność, przenoszą przyzwyczajenia z życia zawodowego na relacje z domownikami. Często bywają egoistyczni, nie liczą się ze zdaniem bliskich, pokazują swoją domniemaną wyższość i władzę oraz mają tendencję do toksycznych zachowań, co skutkuje rozpadem związków i małżeństw.

Praca mężczyzny a problemy w relacji - psychologiczna zależność tych dwóch sfer życia

Spostrzeżeniami na temat wpływu wykonywanego zawodu na małżeństwo bądź partnerstwo mogą podzielić się również psychologowie, których codziennością jest przyglądanie się i rozwiązywanie wszelkich miłosnych problemów. Alina Adamowicz, terapeutka, trenerka motywacyjna, wykładowczyni akademicka i autorka książek: "Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie" oraz "Superfacet. Jak znaleźć właściwego mężczyznę", w rozmowie z dziendobry.tvn.pl. przyznaje, że statystyki zaprezentowane przez @jettiegirl28 są zgodne z prawdą i mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

- Jest bardzo wielu wspaniałych partnerów i mężów, którzy są żołnierzami, strażakami, pilotami, policjantami czy chirurgami. Jednoczenie fakty pokazują, że w tych grupach częściej niż w innych dochodzi do rozwodu - uświadamia ekspertka.

Statystyki te poparte są badaniami. - Według amerykańskich naukowców w wymienionych grupach zawodowych w pierwszym roku po ślubie rozwodzą się trzy pary na sto, a w innych grupach dwa razy mniej. Z psychologicznego punktu widzenia najczęściej do kłopotów małżeńskich dochodzi tam, gdzie wykonywany zawód obarczony jest dużym stresem, gdzie pojawiają się traumy i silne negatywne emocje - precyzuje terapeutka i zaznacza, że wnioski wysnute podczas analiz przeprowadzonych w USA nie muszą wcale sprawdzać się w polskich realiach.

Trzeba jednak brać pod uwagę to, że przyczyną kryzysów w związkach (bez względu na szerokość geograficzną) nie jest stricte wykonywana praca, a wszystkie okoliczności i zachowania burzące więź, które mogą pojawiać się również w innych zawodach. - Czynnikami zwiększającymi ryzyko dla par jest oddalenie, czyli praca związana z wyjazdami, imprezami oraz regularnym przebywaniem poza domem, pracą w godzinach nocnych. To powoduje osłabienie bliskości i wzrost ryzyka niewierności. Ważne jest towarzystwo i panujące w nim obyczaje, np. przyzwolenie na flirt i zbyt osobiste kontakty. Jeśli miałabym wymienić jeden główny czynnik, który przyczynia się do niewierności, to jest to alkohol - tłumaczy autorka bestsellerowych książek o damsko-męskich relacjach.

Okazuje się, że według statystyk można wyróżnić zawody, w których zagrożenie związane z niepowodzeniami związkowymi jest znacznie mniejsze. Mowa m.in. o: księgowych, programistach, inżynierach oraz fizjoterapeutach. - Jednak nie dajmy się zwariować! Nie patrzmy na ludzi tylko z jednej perspektywy, bo wszystko zależy, czy mamy przy boku właściwego partnera - ostrzega trenerka motywacyjna.

Recepta na szczęśliwy związek i przestroga przed nieszczęśliwą relacją

Alina Adamowicz w rozmowie z dziendobry.tvn.pl wymienia "cztery czerwone flagi, które niszczą związek i w 90% prowadzą do rozstania" opracowane przez Johna Gottmana, sławnego badacza problemów małżeńskich. Należą do nich:

 • krytykanctwo - agresywny atak wymierzony w czułe miejsce partnera,
  • pogarda - złośliwość i okazywanie braku szacunku z intencją zranienia drugiej osoby,
   • obojętność - wycofywanie się z interakcji, zamykanie się w sobie, nieodpowiadanie drugiej osobie, tzw. ciche dni,
    • defensywność - obrona przez atak, czyli przerzucanie winy na partnera i niechęć do brania odpowiedzialności za swoje działania.
     Zdaniem socjologów coraz częściej do zdrady dochodzi wśród małżonków z krótkim stażem. Powodem jest słabe zaangażowanie w związek
     - edukuje wykładowczyni akademicka.

     Jak twierdzi terapeutka, przyczyny niedochowania wierności są wielorakie. Wśród nich wyróżnia się np. poczucie niedowartościowania, ciekawość, chęć zaimponowania innym, nudę czy niespełnienie seksualne w stałym związku. Zdrada nie jest jednak głównym bodźcem prowadzącym do rozwodów 1/3 małżeństw w Polsce. W większości przypadków odnotowuje się wygaśnięcie uczuć i osłabienie więzi emocjonalnej.

     - Czasami wynika to z tego, że źle się dobieramy, a najczęściej, że jedna lub dwie strony przestają się starać o siebie. Rozwojowy związek nie bierze się z siedzenia na kanapie przy telewizorze ani z tanecznych popisów solo, bo to zmysłowe tango, do którego trzeba dwojga - stwierdza rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Zobacz także:

     Autor: Berenika Olesińska

     Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

     Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

     Janina Ochojska pokonała raka. Wyjaśniła, co jest najważniejsze w zdrowieniu

     Janina Ochojska pokonała raka. Wyjaśniła, co jest najważniejsze w zdrowieniu

     Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

     Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

     Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

     Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

     Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

     Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

     Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

     Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

     Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

     Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

     "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

     "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

     11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

     11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

     Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

     Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

     Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
     Materiał promocyjny

     Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

     Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

     Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

     Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

     Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

     Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

     Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

     Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
     Materiał promocyjny

     Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

     Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
     Materiał promocyjny

     Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

     Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
     Materiał promocyjny

     Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

     Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

     Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

     Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
     Materiał promocyjny

     Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

     Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

     Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

     Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
     Materiał promocyjny

     Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

     Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

     Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

     Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
     Materiał promocyjny

     Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

     Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

     Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

     Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
     Materiał promocyjny

     Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

     Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

     Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

     Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

     Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

     Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

     Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

     Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

     Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

     Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

     "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

     "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
     Materiał promocyjny

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

     Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

     Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

     "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

     "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

     Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

     Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

     Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

     Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

     Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

     Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

     Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

     Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

     Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

     Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

     Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

     Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

     "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

     "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

     Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

     Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas