Różnice w związku - przyciągają czy oddalają nas od siebie? Psychoterapeuci rozwiązali odwieczny dylemat

Źródło: Dzień Dobry TVN
Różnica nie robi różnicy?
Różnica nie robi różnicy?
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Każdy z nas jest inny, więc naturalnym jest, że w związkach występują różnice między partnerami. Często jednak skupiamy się na uroku drugiej osoby, zapominając o własnych potrzebach. Kiedy stan zakochania mija, może okazać się, że wcale nie jesteśmy ze swoją drugą połówką dla siebie stworzeni.

Różnice w związku - umacniają czy osłabiają więź?

Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, ale czy faktycznie? Z dziada pradziada babcie powtarzały nam taki mit. Z psychologicznego punktu widzenia różnice mogą być czynnikiem, który będzie działał na niekorzyść relacji. Z drugiej strony strony, każdy się różni i w tym właśnie często tkwi piękno.

- W stanie zakochania o rozpadzie związku raczej nie ma co mówić, bo chemia w mózgu działa. To pobudza pary do interakcji i bycia ze sobą. (...) Panuje tendencja do przekonania, że przeciwieństwa się przyciągają. Psychologia jednak mówi, że różnice wydają się pociągające, ale gorzej, jeśli nie ma momentu styku między nimi - zaznacza Karolina Flacht, psycholożka.

- Przez pierwsze dwa lata mamy tendencję do idealizowania drugiej połówki. (...) Ważne, żeby para na etapie intymności miała przyjemność z bycia razem i ze spędzania czasu wspólnie. Ważne jest to, żeby była wzajemność w związku. Żeby jedna strona miała coś wspólnego z drugą i odwrotnie. Wtedy te pary mogą funkcjonować - dodaje Bartosz Ślaski, psycholog, partner Karoliny.

Dlaczego związki nam nie wychodzą?

Jak uczulają goście Dzień Dobry TVN, podstawą każdej relacji powinna być komunikacja. Do ich gabinetów trafiają coraz młodsze osoby, które korzystają z terapii, bo nie znajdują pomysłu na rozwiązanie problemów. Jednak czasami nawet szczera rozmowa może nie być wystarczająca.

- Mamy różne style przywiązania. Większość z nas jest w stanie tworzyć związki zadowalające, pełne. Część jednak nie ma predyspozycji, żeby związek był spójny i bezpieczny. Bo część osób tworzy, które są z obszaru lękowego, unikowego. Trudno im zadbać o intymność. Kiedy przejdą do aspektu zobowiązania, to zgłaszają się do nas do gabinetu i mówią, że coś jest z ich związkiem nie tak - zauważa psycholog.

- Szukamy wtedy w gabinecie, czy są części styku, czy to, że się połączyli na stałe to wynik tego, że bardzo chcieli być ze sobą, czy były to powiązania religijne. Bo żeby osoba wierząca zawarła związek, często musi zawrzeć zobowiązanie. Kiedy zaczynamy związek od zobowiązania, intymność mija i zaczyna brakować tego punktu styku, który powoduje, że związek trwa - podsumowuje Bartosz Ślaski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana