Czy przeciwieństwa mogą być fundamentem szczęśliwego związku, czy raczej jego "gwoździem do trumny"? Opowiedziała o tym psycholog Zuzanna Butryn.
Z czym najczęściej walczą partnerki, mieszkając z ukochanym?
Uniwersalna definicja udanego seksu nie istnieje. Każdy ustala przecież własne reguły, które przynoszą mu satysfakcję i czynią zbliżenie z partnerem wyjątkowym doświadczeniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że seks to także bliskość oraz fascynacja drugą osobą i kontakt cielesny i duchowy. Czy również wzrokowy? Okazuje się, że Polacy często wstydzą się siebie, a akty miłosne wolą odbywać po ciemku i pod kołdrą, zamiast doświadczać ich w pełni. Dlaczego tak się dzieje? O tym rozmawialiśmy z seksuologiem i psychoterapeutą, Andrzejem Gryżewskim.
"Różnice nas przyciągają, ale przez to, że jesteśmy różni, nie da się wytrzymać z tą osobą tych 50 lat. Więc musimy mieć jakiś krąg podobieństw" - mówił w Dzień Dobry TVN terapeuta par i psycholog Piotr Mosak. W czym partnerzy muszą być do siebie podobni, by ich związek przetrwał długie lata? A w czym powinni się od siebie różnić? Czy poglądy polityczne i poziom wykształcenia mają znaczenie?
"Przeciwieństwa się przyciągają" to powiedzenie, które znamy wszyscy, ale czy wszyscy się z nim zgadzamy? Czy można stworzyć trwałą i stabilną relację z osobą, która zupełnie się od nas różni? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: redaktor naczelną "Zwierciadła" Katarzyną Montgomery, żoną Tymona Tymańskiego - Natalią oraz psychologiem Małgorzatą Ohme. Czy Natalia i Tymon, mimo dużej różnicy wieku, są zgodnym małżeństwem? Katarzyna Montgomery powiedziała nam, dlaczego nie chciałaby przeglądać się w partnerze jak w lustrze i jaki wpływ ma nasz zapach na relacje. Psycholog wyjaśniła, jakie nieświadome motywy kierują nami w doborze partnera.