W połowie lat 90. polskie listy przebojów podbił utwór "Piejo kury piejo". Piosenkę napisał Grzegorz Ciechowski znany przede wszystkim z zespołu Republika i solowego projektu Obywatel G.C. Jaka jest historia tej niezwykłej piosenki?
Jak powstał utwór "Piejo kury piejo"?
Płyta "ojDADAna" i utwór "Piejo kury piejo" stworzone przez Grzegorza z Ciechowa, czyli frontmana Republiki, zadziwiły niejednego słuchacza. Album i ten niecodzienny utwór były wynikiem wieloletnich muzycznych poszukiwań artysty. - Był Sopot i zaprosiliśmy Deep Forest. Zobaczyliśmy, że oni składają te dźwięki natury, są tam elektroniczne brzmienia również, to nam się bardzo spodobało. Pamiętam, że były takie wyjazdy na Kurpie. Grzegorz zbierał mikrofonami dźwięki kumkających żab, ale właśnie nagle na tych Kurpiach pojawiły się te piejące kury, te tłumy kur. Pomyśleliśmy: to jest power - wspominała Małgorzata Potocka, aktorka, była partnerka Grzegorza Ciechowskiego.
- Słusznie pamiętamy lata 90. z bardzo ciekawej, różnorodnej muzyki. Bardzo dużo rzeczy było wtedy po raz pierwszy i to właśnie było wtedy ważne. Takie rzeczy natychmiast się przebijały przez swoją inność - tłumaczył Piotr Metz, dziennikarz muzyczny.
Warto dodać, że teledyski do kilku utworów z płyty, w tym do "Piejo kury piejo" stworzył reżyser Jan Jakub Kolski. - Posłuchałem tego i się zachwyciłem. Wystarczy zamknąć oczy i zobaczyć, co się widzi, kiedy się słucha tej muzyki. Ja zobaczyłem to, co jest później na ekranie, tylko to coś nabrało konkretów, gdy znalazłem pana Józefa, panią, która była jego partnerką, kiedy znalazłem piękne twarze - wyznał Jan Jakub Kolski.
Kto zaśpiewał w "Piejo kury piejo"?
Najbardziej charakterystycznym elementem utworu jest wykorzystany przez wokalistę Republiki fragment miłosnej przyśpiewki, którą wykonywała Anna Malec śpiewaczka ludowa z regionu biłgorajskiego. - Z tego, co wiem, utwór ten został przypadkowo wybrany przez Grzegorza Ciechowskiego. Tak sobie przesłuchiwał różne utwory i tak mu właśnie wpadła w ucho ta piosenka - powiedziała Marta Miszczak-Najda, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju.
- Pani Anna Malec jest osobą, guru w tym momencie dla mieszkańców naszej gminy. Była tą śpiewaczką, tą artystką, która tworzyła sama, która tworzyła od serca - wyznał Antoni Łukasik, burmistrz Goraja.
- Anna Malec jest dzisiaj legendą, legendą muzyki tradycyjnej. W swojej dziedzinie osiągnęła wszystko, co możliwe, mnóstwo nagród i bardzo duży dorobek - dodała Marta Miszczak-Najda.
Co jeszcze warto wiedzieć o Annie Malec? Dowiecie się o tym z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Niespodziewany prezent dla gościa w programie Wojewódzkiego. "Będziesz wspominał, że dał ci to Kuba"
- Od Lady Gagi po legendy rocka. Co dzieje się na festiwalu Coachella 2025?
- Dawid Andres o życiu za kółkiem. "Mam super żonę, która to toleruje i wie, że ja w domu nie wytrzymam"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Ł. Kowalski, M. Ziemlińska-Mazurek
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN