Materiał promocyjny

Chcesz wiedzieć, jak wygląda praca górników? Wybierz się do Starej Kopalni w Wałbrzychu

Jak wygląda praca górników?
Zjedź pod ziemię i poczuj się jak górni
Źródło: Dzień Dobry TVN
Praca w kopalni jest niebezpieczna, ale i fascynująca. Osoby, które chcą się przekonać, jak wydobywa się węgiel oraz jak wygląda górnicza codzienność, mogą odwiedzić Starą Kopalnię w Wałbrzychu.

Jak pracuje się pod ziemią?

Do zejścia pod ziemię trzeba się przygotować. Potrzebny jest nie tylko odpowiedni strój, ale i sprzęt. - Mamy tutaj specjalną koszulkę, flanelową, nieelektryzującą, więc nie spowodujemy zapłonu metanu. Jest taka ceratowa torebka na akumulator, który musimy mieć, żeby zasilać swoje światełko. Mamy oczywiście hełm i konieczny w naszych wałbrzyskich kopalniach element - aparat ucieczkowy. Bez niego nie wolno człowiekowi poruszać się pod ziemią. Gdyby pojawił się ten gaz, to jest jedyny ratunek, żeby się bezpiecznie ewakuować - tłumaczył Andrzej Pietraszek, górnik, przewodnik w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Odwiedzający kopalnię będą mogli zapoznać się także z górniczym słownictwem i dowiedzieć czym jest m.in,. sercówka. - To jest łopata, ma nazwę sercówa, oficjalną - wyjaśnił Andrzej Partyka, górnik, przewodnik w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Kto może odwiedzić Starą Kopalnię?

- Nasz obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnościami, dla rodzin z dziećmi. Zapraszamy też małych i dużych do Małego Centrum Nauki, gdzie można fantastycznie spędzić czas. Na powierzchni działa Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, z którą współpracujemy. Są tam fantastyczne wystawy, a Stara Kopalnia ma praktycznie co weekend jakieś imprezy - wyjaśniła Marta Wróbel, zastępca dyrektora w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Punktem kulminacyjnym każdej wycieczki jest wjazd na wieżę widokową. - To jest wisienka na torcie, ostatnie miejsce każdej wycieczki. Stąd możemy podziwiać panoramę Wałbrzycha, piękne nasze zielone miasto - dodał Andrzej Partyka.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym wyjątkowym miejscu? Co można tam zobaczyć? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Agata Zjawińska, Sylwia Witas

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla