Kobiet w kopalniach węgla kamiennego jest niewiele. Stanowią tam zaledwie 1 proc. załogi. O specyfice i trudach pracy w takich miejscach opowiadały w Dzień Dobry TVN Mariola Miodońska, specjalista ds. ochrony i obrony w KWK „Silesia” oraz Jadwiga Malcharek, mierniczy górniczy z Czechowic-Dziedzic.
Jeszcze do niedawna jedyną akceptowaną kobietą w środowisku górniczym była patronka branży, czyli św. Barbara. Co prawda kobiety nadal nie mogą pracować fizycznie w najtrudniejszych miejscach w kopalni, ale nie ma przeciwwskazań, by zostawały sztygarami i nadzorowały pracę górników lub prowadziły pomiary wodne czy geologiczne.
Praca w górnictwie
Mariola Miodońska jest jedną z nielicznych górniczek, które zjeżdżają pod ziemię.
– W całym górnictwie kobiety są zatrudnione w oddziałach powierzchniowych, czyli obsłudze załogi, wspomaganiu ruchu, ale również obróbce mechanicznej węgla, gdzie jest hałas, zapylenie, warunki porównywalne do tych, jakie panują na dole kopalni - opowiadała w Dzień Dobry TVN.
W Polsce w 1958 roku wprowadzono zakaz pracy kobiet na dole w ruchu ciągłym, czyli od poniedziałku do soboty. Miało to związek z wypadkiem w kopalni "Marcel", gdzie pracownica dołowa utraciła rękę.
- Konwencję genewską – bo ta konwencja dotycząca pracy kobiet była podpisana w 1935 roku – Polska wypowiedziała w 2008 roku – wyjaśnia ekspertka. – Od tego roku kobiety praktycznie mogłyby pracować w górnictwie. Jednak żadna kobieta w Polsce nie pracuje na dole "w ruchu ciągłym". – Te warunki pracy przekraczają możliwości fizyczne kobiety – dodaje Mariola Miodońska.
Górniczki w Polsce
Są jednak kobiety jak Jadwiga Malcherek, mierniczy górniczy, która pracuje na dole. Ma jednak limit zjazdów. Najgłębiej może zejść pod ziemię na 850 metrów.
– Moim zadaniem jest np. pomiar ściany – wyjaśnia nasza rozmówczyni. Jej pierwszym wyzwaniem w kopalni "Silesia" było prowadzenie wdrożenia zbiornika o średnicy 10 metrów i 55 metrach głębokości.
– Trzeba było mierzyć się z lękiem wysokości, hałasami, zapyleniem i wieloma problemami – wspomina górniczka. Zaznacza, że w dozorze jest w zupełnie innej sytuacji niż mężczyźni, którzy pracują na ścianach czy na przodkach. – Jestem trochę dalej od tych najbardziej wypadkogennych miejsc – przyznaje Jadwiga Malcherek.
Co ciekawe, kobiety zatrudnione w kopalniach mają też stroje górnicze. Zamiast spodni noszą jednak spódnice.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Justyna Michałowska: kim jest nowa uczestniczka "Hotelu Paradise 3"?
Kobiety w straży pożarnej. "Jest to wyzwanie, ale też naprawdę bardzo duża satysfakcja"
Autor: Magdalena Zamkutowicz