Biżuteria jak z dawnych lat
Pomysł zajęcie się biżuterią przyszedł do głowy Tomasza Czyszczonia w 2006 r. Na jednej z inscenizacji, w której brał udział, zobaczył mężczyznę, który odtwarzał średniowieczną biżuterię. - Sama możliwość pracy i tworzenia to największa frajda. Złoto w dalszym ciągu wygląda jak tysiąc, czy dwa tysiące temu. A my staramy się odtworzyć przedmiot w takim stanie, żeby jak najbardziej przypominał oryginał - powiedział mężczyzna.
- Często zabytki, które wydobywamy z ziemi, nie wyglądają tak pięknie, jak wyglądają w oryginale. Współczesny artysta robi kopię. Już sam błysk tego przedmiotu budzi podziw - zaznaczył dr Leszek Gardeła, archeolog.
Jak odtworzyć biżuterię?
Osoby zajmujące się tym tematem do tworzenia swoich dzieł, używają dziesiątek technik z czasów wczesnego średniowiecza. Jedna z nich to metoda wosku traconego. Okleja go się na końcu gliną i piaskiem oraz odlewa w specjalnym metalu. Tomasz i jego ukochana Kornelia, zrekonstruowali słowiańskie ostrogi zoomorficzne z końca XIX w.
- Proces trwał około roku. Powstał zespołowo. Wyrzeźbione jest wszystko w wosku. Kornelia robiła okucia części skórzanych, a ja ramiona i bodziec - opowiadał Tomasz. - To najlepsza replika tych przedmiotów, jaka kiedykolwiek została wykonana - podsumował Leszek Gardeła.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szycie lalek było jej pasją. Teraz jest biznesem. "Zaczęło się wtedy, kiedy zostałam mamą"
- Jak powstaje lalka reborn i kto z niej korzysta? "Może być włożona do terapii"
- Tymi lalkami zachwycają się internauci. Jak wygląda proces ich tworzenia?
Marta Wrońska
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN