Moda biznesowa to określenie, które odnosi się aż do trzech typów strojów – business formal, business casual i business smart. Pierwszy typ mody biznesowej stosowany jest w tych zawodach, gdzie poszczególne osoby reprezentują korporację lub organizację na zewnątrz. Dotyczy to m.in. handlowców, maklerów giełdowych, pracowników firm konsultingowych, polityków i prawników. Business smart to mniej oficjalny styl, w którym można pozwolić sobie na nieco więcej – obowiązuje on w biurach i w czasie mniej ważnych spotkań służbowych.
Porady stylistki
Business casual to z kolei luźny styl, który spotyka się najczęściej w agencjach reklamowych, wydawnictwach i tym podobnych miejscach, gdzie pracowników łączą mniej oficjalne relacje. Biznesowy dress code z reguły opiera się na klasycznych krojach i uniwersalnych kolorach. Moda biznesowa występuje w każdym rozmiarze, także XXL. Klasyczne ubrania dla osób puszystych są szeroko dostępne. W czasie zakupów należy pamiętać, aby materiały i wykonanie było jak najlepszej jakości.
Damska moda biznesowa
Biznesowy dress code dla kobiet ma wiele ciekawych zasad, o których sporo osób nie wie. Przykładem są buty – powinny mieć zakryte palce i pięty, a obcas nie może mieć więcej niż 8 cm. Spódnice nie mogą być zbyt krótkie – minimalna długość to nieco przed kolano. Stroje muszą być dopasowane kolorystycznie, bez przesadnych wzorów – jeśli koszula ma print, dobrze, aby reszta stylizacji była jednolita. Damskamoda biznesowa wymaga od kobiet posiadania w szafie konkretnych ubrań. Na pierwszym miejscu jest marynarka – musi być dopasowana (nie oversize ), najlepiej w kolorze czarnym, szarym, brązowym lub granatowym. Do marynarki dopasowujemy spodnie i spódnicę w tych samych barwach.
Spodnie oczywiście garniturowe, najlepiej w kant, lekko zwężane ku dołowi lub z szerokimi nogawkami. Spódnica, ołówkowa lub prosta, o długości do kolan. Nie są mile widziane plisy i zdobienia – najlepiej, aby była ona w kolorze marynarki i jednolita. Kolejne elementy biznesowej garderoby to koszule – muszą mieć klasyczny krój i jasne, stonowane kolory. W przypadku dress codu business smart sprawdzą się też koszule wzorzyste lub w wyraźnych kolorach. W garderobie kobiety biznesu mogą znajdować się również sukienki o formalnych, prostych krojach, oczywiście w stonowanych kolorach. Zabraknąć nie może także cielistych i czarnych rajstop, a także dodatków w formie skórzanej torebki, butów i paska (nie grubszego niż 2 cm). Biżuteria na spotkanie biznesowe musi być subtelna, nie może rozpraszać uwagi drugiej osoby – odpadają duże kolczyki, ciężkie naszyjniki i okazałe pierścionki. Wybierając biżuterię, stawiamy na prostotę i skromność.
Męska moda biznesowa
Biznesowa moda dla mężczyzn również ma swoje ścisłe zasady. Dress code dla panów określa, kiedy marynarka ma być zapięta, a kiedy rozpięta. W przypadku, kiedy mężczyzna stoi lub idzie, marynarka powinna mieć zapięty górny guzik w dwuguzikowej marynarce. Jeśli ma ona trzy guzik, to musi być zapięty guzik górny. Gdy mężczyzna siada, marynarka powinna być rozpięta. W męskiej modzie biznesowej istnieje również zasada dotycząca noszenia paska – jeśli spodnie mają szlufki do paska, to powinien on się tam znaleźć.
Co powinno znaleźć się w każdej męskiej garderobie? Przede wszystkim dobrej jakości, matowe garnitury w kolorze czarnym, szarym, granatowym lub brązowym. Krój garnituru powinien być dopasowany do sylwetki – nie można dopuścić do sytuacji, że garnitur „wisi” – wygląda to bardzo nieelegancko i zwraca uwagę rozmówców. Kolejnym elementem obowiązkowym w męskiej szafie są nieprzezroczyste, białe i niebieskie koszule z długimi rękawami. Przyda się również jedwabny krawat w stonowanym kolorze. Na spotkania biznesowe nie zakładamy much – te są zarezerwowane na przyjęcia. Jeśli chodzi o dodatki, wybieramy zegarki z tarczą, na szerokim, skórzanym pasku.
Zobacz także:
- Nie masz jeszcze stroju na Halloween? Zobacz, jak zrobić go w parę minut
- Maseczka na twarz z krwi menstruacyjnej. Kontrowersyjny trend z sieci ma wiele zwolenniczek
- 3 proste sposoby na to, by nie zmarznąć we Wszystkich Świętych i w inne jesienno-zimowe dni
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Tom Werner