Moda i Uroda

3 proste sposoby na to, by nie zmarznąć we Wszystkich Świętych i w inne jesienno-zimowe dni

Moda i Uroda

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Osoba otulająca się szalikiem

Jesień i zima to nie lada gratka dla zmarzluchów. Czasem ciepły płaszcz lub kurtka, szalik i rękawiczki nie wystarczą, aby się dogrzać. Największy problem jest wtedy, gdy wieje - podmuchy wiatru mogą wywiać ciepłą warstwę nawet u najcieplej ubranych. Przed nami 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. To czas, kiedy często spędzamy wiele godzin na świeżym powietrzu przy niskich temperaturach. Przedstawiamy sposoby, jak poradzić sobie z przenikającym zimnem!

Jeśli szybko marzniesz i kiedy tylko temperatura spada poniżej 20, 15 stopni od razu wkładasz czapkę - te sposoby są dla Ciebie!

Ciepła odzież z bawełny, wełny i ogrzewająca

Ciepła odzież i ubieranie się na cebulkę to podstawa, jednak nie zawsze wystarczająca. Co zrobić, aby mimo podkoszulka i swetra nie zmarznąć jesienią? Można zdecydować się na specjalną odzież termoaktywną i oddychającą. Inaczej nazywana jest bielizną sportową - to idealna pierwsza warstwa, która nie tylko doskonale przylega do ciała, tworząc ciepłą powłokę, ale również pozwala ciału na oddawanie nadmiaru ciepła i wilgoci.

Na wierzch warto założyć sweter, najlepiej z wełny, która świetnie utrzymuje ciepło. Splot wełnianych nici, utrzymuje temperaturę w drobnych przestrzeniach pomiędzy nimi - to jedna z lepszych izolacji termicznych w ubraniach. Z tego względu poleca się też swetry o luźnych oczkach, w takich może zbierać się nawet więcej ciepłego powietrza. Na wierzch warto założyć ciepłą, nieprzewiewną kurtkę lub płaszcz, który idealnie domknie naszą barierę przed zimnem.

Dla osób, które mają bardzo duże problemy z nagrzaniem się i utrzymaniem temperatury, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się specjalne ubrania ogrzewające. Jest to odzież, która wyposażona została w elementy grzewcze, które zasilane są energią z baterii ukrytej w jednej z wewnętrznych kieszeni. Takie ubrania można dostać w sklepach turytycznych, sportowych oraz dla motocyklistów.

Ogrzewacze do rąk

Ogrzewacze to doskonała metoda na zmarznięte dłonie. Najlepszym rozwiązaniem są te, których można używać wiele razy. Najczęściej są one nieduże, dzięki czemu z łatwością mieszczą się w kieszeniach kurtki. Rozgrzewają się do temperatury około 50 stopni Celsjusza, zatem nie ma ryzyka, że mogłyby dotkliwie poparzyć.

Ogrzewacze do rąk można również wkładać pod kurtkę, do kieszeni spodni lub bluzy. Aby zaczęły oddawać ciepło, wystarczy przełamać znajdującą się w nich blaszkę. Kiedy przestanie grzać, wystarczy włożyć taki kompres do wody i gotować przez około 6-10 minut.

Podczas stygnięcia ogrzewacza, substancja znajdująca się w nim zaczyna się krystalizować i traci temperaturę. Po zagotowaniu i rozpuszczeniu skrystalizowanego płynu - ponownie nabiera on swoich właściwości, dzięki czemu można go używać wielokrotnie.

Wkładki grzejące do butów

Grzejące wkładki do butów to świetne rozwiązanie dla tych, którzy często marzną w stopy. Takie wkładki można dostać w wersjach wielorazowych lub jednorazowych. Korzystając z nich warto pamiętać, że można je wkładać jedynie do luźnych butów - w przeciwnym wypadku mogą powodować obtarcia.

Wielorazowe wkładki do butów korzystają z energii z małych baterii, które mocuje się przy bucie. Często zrobione są tak, aby wkładkę dało się odpiąć od prądu i wyprać, dzięki czemu uniknie się nieprzyjemnego zapachu. Z kolei jednorazowe wkładki po usunięciu specjalnej folii zaczynają wydzielać ciepło poprzez kontakt z powietrzem. Taki kompres przykleja się do górnej strony stopy, na skarpetkę.

Minusem wkładek jednorazowych jest to, że działają tylko do 2 godzin, a wielokrotne mogą działać znacznie dłużej. Takie kompresy do butów można również z powodzeniem przykleić do wewnętrznej strony kurtki na wysokości pleców lub klatki piersiowej. 

Zobacz wideo: Jak i czym otulić szyję na jesień?

Jak i czym otulić szyję na jesień?
Jak i czym otulić szyję na jesień? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: AtlasStudio/Getty Images

Pozostałe wiadomości