Maska z krwi menstruacyjnej - oto kolejna kontrowersyjna metoda pielęgnacji twarzy, która zachwalana jest w mediach społecznościowych. Są kobiety, które uważają, że jej stosowanie to doskonały sposób na radzenie sobie z niedoskonałościami skóry. A co na temat tego trendu sądzą lekarze?
Maska z krwi menstruacyjnej
Stosowanie krwi menstruacyjnej jako maseczki pielęgnacyjnej do twarzy to kolejny trend z TikToka, który szokuje. Hasztag #periodfacemask został wyświetlony do tej pory aż 6,4 miliarda razy. Sprawą zainteresowała się redaktorka portalu DAZED Elizabeth McCafferty. Postanowiła skontaktować się z miłośniczkami tej metody, by zapytać, jak i dlaczego ją stosują.
- Zazwyczaj wkładam palce do środka, a następnie nakładam je na twarz – powiedziała 30-latka Daniela w rozmowie z dziennikarką portalu. - To naprawdę wzmacniające. Nasza krew jest tak naturalna i święta. Kiedy pozwalam sobie naprawdę głęboko połączyć się ze swoją miesiączką, czuję się tak, jakbym łączyła się z ziemią i ze wszystkimi moimi przodkami - dodała kobieta.
Uroda
Uroda
Bohaterką tekstu Elizabeth McCafferty była również artystka Kamilla Belo, która także stosuje maskę z krwi menstruacyjnej. - Moja prababcia ich używała, tak samo moja mama. Te comiesięczne rytuały i praktyki głęboko łączą mnie z moją matriarchalną linią i przypominają mi moc wszystkich kobiet - stwierdziła 25-latka. Dodała też, że na Filipinach, z których pochodzi kobiety uważają, że dzięki stosowaniu krwi menstruacyjnej cera jest wolna od trądziku.
W to samo wierzy kolejna rozmówczyni Elizabeth McCafferty - Lisa Marie. - Widzę zmianę. Skóra jest super, super gładka, a wypryski znikają - powiedziała.
Inna miłośniczka kontrowersyjnej metody Mary Miranda przekonywała, że również i ona zauważyła poprawę w wyglądzie skóry, która stała się bardziej miękka i odżywiona. - Krew menstruacyjna leczy, ma właściwości przeciwzapalne i jest pełna bogatych składników odżywczych i minerałów – stwierdziła.
Młodość i powrót do korzeni
Do tej pory nie przeprowadzono badań mających potwierdzić skuteczność tej metody. Natomiast jedna z dermatolożek dr Joyce Park przestrzega przed nakładaniem krwi menstruacyjnej na twarz. - Prawdopodobnie we krwi są bakterie, pot i inne rzeczy. Błagam, nie nakładajcie krwi menstruacyjnej jako maski. Ryzykujecie przeniesieniem wszelkich infekcji pochwy na twarz - przestrzegła lekarka w filmie na TikToku.
@teawithmd Reply to @thereal1layna what will people think of next 🤔 #menses #facemask #justsayno #badidea #skincare #skincareroutine #dermbypark
♬ original sound - Dr. Joyce Dermatologist
Podobnego zdania jest dr Anna Jędrowiak, specjalista dermatologii, Certyfikowany lekarz American Academy of Aesthetic Medicine. Dermatolożka w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl przyznała, że nie wykazano, aby maseczka z krwi menstruacyjnej miała jakikolwiek korzystny wpływ na wygląd skóry. Co więcej - może jedynie szkodzić i sprzyjać rozwojowi infekcji. - Krew sama w sobie jest idealną pożywką dla bakterii, a ponadto istnieje ryzyko przeniesienia infekcji ginekologicznej, w tym chorób przenoszonych drogą płciową - tłumaczyła specjalistka.
Maseczka z krwi menstruacyjnej a tzw. wampirzy lifting
Być może osoby, które decydują się na smarowanie twarzy krwią menstruacyjną, są zdania, że takie praktyki dadzą podobny efekt, co mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (nazywana również wampirzym liftingiem). Tymczasem nie mają one ze sobą nic wspólnego. - Osocze bogatopłytkowe podlega szeregom procesów przygotowawczych, m.in. odseparowaniu czerwonych krwinek i leukocytów, które niwelują korzystny efekt osocza, a ponadto dodawany jest w czasie zabiegu tzw. aktywator, który przyspiesza uwalnianie płytkowych czynników wzrostu - mówiła dermatolożka.
Aby zabieg dał spodziewany efekt, preparat musi być właściwie podany. - Osocze bogatopłytkowe podaje się śródnaskórkowo, gdyż warstwa rogowa naszej skóry jest pozbawiona jąder komórkowych (to tzw. martwa warstwa naskórka) oraz z uwagi na swoją ochronną funkcję jest nieprzepuszczalna dla szkodliwych składników i dużych cząsteczek. Krew aplikowana na skórę ma zbyt duże cząsteczki, aby mogły one przeniknąć przez skórę i wywołać korzystny efekt - dodała ekspertka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rooney Mara i Joaquin Phoenix wystąpią u Pawła Pawlikowskiego. O czym będzie "The Island"?
- Julia Kamińska o muzycznej pasji. Czy gwiazda porzuci aktorstwo?
- Dawid Podsiadło jest zakochany. Jak mówi na niego jego dziewczyna?
Autor: Daria Pacańska
Źródło: dazeddigital.com
Źródło zdjęcia głównego: Nastasic/Getty Images