Stosujesz tabletki na cellulit wodny? Sprawdź, czy taka kuracja w ogóle ma sens

kobieta, która ma wykonywany zabieg kosmetyczny
Jak skutecznie walczyć z cellulitem?
Źródło: RobertoDavid/GettyI mages

Cellulit może się pojawić na skórze z różnych powodów i praktycznie w każdym wieku. Od pewnego czasu producenci suplementów diety przekonują o istnieniu jego specyficznego wariantu. Czym jest cellulit wodny? Jak skutecznie z nim walczyć? Zapytaliśmy o to dr Annę Jędrowiak, specjalistę dermatologii, certyfikowanego lekarza American Academy of Aesthetic Medicine.

Cellulit - jak powstaje?

Cellulit, nazywany też skórką pomarańczową, powstaje w wyniku napierania rozrastającej się tkanki tłuszczowej na przegrody łącznotkankowe, znajdujące się pod skórą ud, pośladków, bioder, czasem także brzucha i ramion. Prowadzi to do powstania charakterystycznych wzniesień i wgłębień. Dotyka głownie kobiet. - Cellulit nie powoduje dolegliwości, jednak często bywa przyczyną zakłopotania - mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Anna Jędrowiak, specjalista dermatologii, certyfikowany lekarz American Academy of Aesthetic Medicine.

Jak dbać o skórę?

Jak dbać o skórę?

Kateryna Atamanova w studiu Dzień Dobry TVN. Facefitness. Gimnastyka twarzy.
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc

Przyjęło się uważać, że cellulit pojawia się u osób z nadmierną masą ciała lub tych, które prowadzą niezdrowy styl życia. Tymczasem nie są to decydujące czynniki. – Tak naprawdę mało wiemy o cellulicie. O tym, czy ktoś go ma lub nie, w dużej mierze decydują geny, a także hormony m.in. żeńskie hormony płciowe oraz insulina – jej wysoki poziom obserwuje się u osób z nadmierną masą ciała. Powstawaniu cellulitu sprzyja także dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, słodycze, białe pieczywo. Częściej pojawia się także u osób, których masa ciała gwałtownie wzrasta. Cellulitowi sprzyja również siedzący tryb życia, jak i zawody wymagające długiego stania – tłumaczyła.

Czym jest cellulit wodny?

Od pewnego czasu producenci suplementów diety przekonują, że niektóre osoby, w szczególności te szczupłe, mogą się zmagać z tzw. cellulitem wodnym. Ma być on spowodowany zatrzymywaniem się wody w organizmie. Co ciekawe, jak zaznacza dermatolożka – nauka nie zna takiego terminu i mówi o istnieniu tylko jednego cellulitu.

Zdaniem specjalistki ten nieprecyzyjny termin ma się odnosić do zmian wynikających z zaburzenia przepływu krwi i wody pod skórą, co może występować także u szczupłych osób. Sprzyja temu dieta wysokowęglowodanowa. – Młode dziewczyny w obawie przed przybraniem na masie ciała, ograniczają w menu białko i tłuszcze. Stosują bardzo zubożałą dietę, co prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie. Stąd wzięło się pojęcie cellulitu wodnego, który ma się pojawiać właśnie u szczupłych osób, szczególnie u tych, które nie są aktywne fizycznie– tłumaczyła.

Jak się pozbyć cellulitu?

Walkę z cellulitem warto zacząć od ruchu i diety. Nie ma jednak "specjalnego menu", które rozwiąże problem. Należy wybierać produkty bez konserwantów, warzywa, owoce, żywność bogatą w zdrowe tłuszcze i błonnik. Zaleca się także picie dużej ilości wody oraz regularne spożywanie posiłków. Unikać należy produktów przetworzonych oraz bogatych w cukier.

Dodatkowo, aby pozbyć się zmian, wiele osób sięga po specjalne kosmetyki. Ich zadaniem jest pogrubienie i poprawa wyglądu skóry. Takie działanie mają m.in. niektóre kwasy stosowane w leczeniu trądziku (kwas azelainowy, kwas glikolowy, migdałowy, salicylowy) oraz retinol. Niestety nie są one w stanie wniknąć do źródła problemu. Do tego nie można ich stosować zbyt długo. - Mogą podrażniać skórę, powodować nadmierne łuszczenie, a także we wstępnej fazie powodować tworzenie się krostek. Natomiast retinol nie może być stosowany przez kobiety w ciąży – dodała.

Osoby, które zdecydują się na taką kurację, muszą mieć świadomość, że ich skuteczność jest mocno dyskusyjna. Nawet jeśli pomogą, to na krótko. Choć od pewnego czasu spore nadzieje pokłada się w produktach na bazie kofeiny i L-karnityny, to w ocenie dermatolożki w walce z cellulitem najważniejszy jest drenaż. – Poprawi on krążenie, a tym samym może zmniejszyć nieestetyczne zmiany skórne – mówiła.

A co z reklamowanymi środkami na cellulit wodny? – Środki mające usunąć nadmiar wody z organizmu nie zwalczą cellulitu. Tkanka tłuszczowa nie jest zbyt dobrze nawodniona, do tego jest uwięziona w obrębie włókien tkanki łącznej i żaden środek miejscowy do niej nie dotrze. Nie ma też żadnych dowodów na to, że leki przeciwobrzękowe zwalczają skórkę pomarańczową – tłumaczyła dermatolożka.

Zabiegi na cellulit. Które są skuteczne?

Znacznie lepiej niż kosmetyki z cellulitem radzą sobie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Do najczęściej polecanych należą endermologia (rodzaj masażu wykonywanego pod ciśnieniem), skuteczne są także lasery, peelingi, dermabrazja, kriolipoliza, czy ultradźwięki. – Decydując się na nie, należy pamiętać, że przebudowa skóry trwa kilka miesięcy i na poprawę trzeba będzie poczekać, do tego większość z zabiegów trzeba powtarzać. Innym rozwiązaniem może być liposukcja. Choć to jednorazowy zabieg, to wiąże się on ryzykiem – mówiła ekspertka.

Warto dodać, że cellulit nie zawsze jest tylko defektem kosmetycznym. Zdarza się, że stanowi on jeden z objawów problemów z tarczycą. – Niedoczynność tarczycy prowadzi do przyrostu masy ciała, a to z kolei przekłada się na wzrost poziomu insuliny we krwi i prowadzi do insulinooporności. To wszystko sprzyja tworzeniu się cellulitu. Jednak prawidłowe leczenie tych schorzeń sprawi, że zmiany na skórze ulegną poprawie – dodała nasza rozmówczyni.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości