złoto

  złoto

  Czasem do poprawy nastroju wystarczy drobny pierścionek lub subtelny naszyjnik. Warto więc postarać się, by ich blask cieszył oczy jak najdłużej. Jak dbać o złotą biżuterię? Wystarczy kilka prostych sposobów, by zachować ją w dobrym stanie przez długi czas.

  Pandemia i duża niepewność na rynku finansowym sprawiły, że w minionym roku Polacy zamiast w obligacje inwestowali przede wszystkim w kruszce. Jak podaje "Rzeczpospolita" największą popularnością cieszy się złoto. Kupiliśmy go niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku.

  "Nie wszystko złoto, co się świeci" – to powiedzenie można by odnieść do interpretacji snu o tym cennym kruszcu. Okazuje się, że symbolizuje on nie tylko bogactwo, lecz także kłopoty. Złoto w senniku nie zawsze ma więc oczywiste znaczenie, przepowiadające bogactwo czy zmianę stanu cywilnego.

  Podczas mistrzostw Europy w Berlinie, nasza lekkoatletka - Justyna Święty-Ersetic, dokonała niemożliwego! W 90 minut zdobyła dwa złote medale w biegu na 400 m indywidualnie i w sztafecie 4x400 wraz z Igą Baumgart-Witan, Patrycją Wyciszkiewicz i Małgorzatą Hołub-Kowalik. O wspólnym, sportowym życiu opowiedziała nam w studiu Dzień Dobry TVN z mężem, Dawidem Erseticem - zapaśnikiem. Jak zmieniło się ich życie po tak spektakularnym sukcesie?

  W tym roku to Wojciech Nowicki rozdaje karty w swojej dyscyplinie - rzucie młotem. Jak wygląda jego dzień i czy ma czas na życie rodzinne? Kto namówił brązowego medalistę z Rio do skupienia się na karierze sportowej? Zobaczcie.

  O czym marzy jeden z najszybszych polskich biegaczy - Adam Kszczot? Zdradziła nam to "współautorka tego kim jest i jego sukcesów sportowych" jego żona - Renata Kszczot. Zapraszamy na spotkanie z rodziną Kszcztów! :)

  Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz to małżeństwo archeologów, które bada ślady zaginionych cywilizacji Ameryki Południowej. Sześć lat temu - po wielu miesiącach pracy - odkopali grobowiec sprzed 1200 lat. Co poczuli, kiedy okazało się, że znaleźli w nim złoto? Co wiadomo o kobiecie, której szczątki także znaleziono w grobowcu? Co jeszcze w nim było? Z archeologami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Złoto, srebro i platyna nie tylko wykorzystywane są w biżuterii, ale również w kosmetyce - i to z dużym powodzeniem. O właściwościach tych metali rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr inż. Martą Pawłowską, która zajmuje się chemią kosmetyczną. Zobaczcie, dlaczego nasz prowadzący Jarek Kuźniar chciał wypić dwie szklanki złota :)

  Łukasz Gajecki, rolnik z Jasła podczas pracy w polu znalazł złote bransolety. Oddał je do muzeum, gdzie okazało się, że pochodzą z epoki brązu. Ministerstwo Kultury postanowiło wynagrodzić Pana Łukasza. Jak? Z rolnikiem spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Po nagłośnieniu legendy o "złotym pociągu" z Dolnego Śląska, do Wałbrzycha tłumnie zjeżdżają poszukiwacze złota oraz głodni sensacji dziennikarze z całego świata. Jak głosi historia pociąg zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach pełen złota, dokumentów i broni. Co się z nim stało? Jakich sposób imają się poszukiwacze, by pociąg odszukać?

  Dolny Śląsk to kraina legend. Jedną z nich jest historia o "złotym pociągu" pełnym złota, broni i dokumentów. Pociąg kursował na linii Wrocław-Wałbrzych. Niestety po wojnie słuch o pociągu zaginął. Co się z nim stało? Porozmawialiśmy na ten temat z Joanną Lamparską, dziennikarką i podróżniczką, która szuka ukrytych skarbów, Krzysztofem Urbańskim, prezesem zamku Książ oraz Dariuszem Baliszewskim, historykiem.

  Dziennikarz postanowił wykorzystać wiosenną pogodę i wybrał się w Góry Stołowe. Dlaczego akurat w to miejsce? Ile czasu zajmuje dojazd do Kłodzka z Warszawy, ile z Krakowa, Poznania, a ile z Gdańska? Co Kuba Porada zobaczył w tamtejszej okolicy? Czy udało mu się znaleźć złoto? I co zaprowadziło go za czeską granicę? Czyżby łakomstwo? ;)

  Elżbieta Szumska to chyba jedyna w Polsce właścicielka kopalni złota. W studiu Dzień Dobry TVN była gościem razem z córką Małgorzatą Szumską, która w kopalni grała... gnoma. Jak zostaje się właścicielką takiej fortuny? Czy naprawdę wydobywa się tam prawdziwe złoto? Gdzie jest ta kopalnia i co przyciąga, oczywiście oprócz złota :), do niej ludzi?

  Sylwia Gruchała jest najbardziej utytułowaną florecistką w Polsce. Dwukrotnie stawała na olimpijskim podium, wielokrotnie zdobywała medale na mistrzostwach Europy i Świata. Do studia Dzień Dobry TVN przyszła z córką Julią i przyjaciółką Anną Janas-Sanecką. Czy córka pójdzie w ślady mamy? :)

  Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak udał się do kopalni złota w miejscowości Złoty Stok. Czy kopalnia jest czynna? Ile ton złota może być jeszcze do wydobycia?

  W studiu Dzień Dobry TVN Maciej Nowak opowiedział o dobrodziejstwie tradycyjnej kaszy – jaglanej, pęczak, kuskus, gryczanej, manny, jęczmiennej oraz o kaszy perłowej - polskiej perle! Z czego robi się kaszę i jak może ona się różnić w obrębie jednego gatunku?

  Po 9. latach przerwy płyta Beaty Kozidrak "Blondynka" okazała się najchętniej kupowanym albumem w Polsce. Natychmiast pokryła się złotem. W studiu Dzień Dobry TVN Beata Kozidrak opowiedziała o swoich inspiracjach, o dwuletnim wnuku Sebastianie oraz o nowej trasie koncertowej.