Gdzie w polskich górach można znaleźć złoto? "Mamy jeszcze około 30 ton"

W polskich górach można znaleźć złoto. Gdzie? "Mamy jeszcze około 30 ton"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Marcin Prokop poszukuje złota w USA
Marcin Prokop poszukuje złota w USA
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Jest kilka powodów, dla których warto wybrać się do Kolorado. Marcin Prokop postanowił spotkać się tam z poszukiwaczem złota. Jeśli ktoś na razie nie planuje wizyty w Stanach Zjednoczonych, a chciałby poczuć gorączkę złota, może wybrać się do Złotego Stoku na Dolnym Śląsku, gdzie historii podszytych tym drogocennym kruszcem jest pod dostatkiem. 

Marcin Prokop poszukuje złota w USA

Trzy najważniejsze powody, dla których warto przyjechać do Kolorado to niesamowita dzika przyroda, zimą świetnie przygotowane stoki narciarskie oraz poszukiwanie złota.

- Dziś poszukiwanie złota traktowane jest bardziej jak atrakcja turystyczna, ale wciąż są ludzie, którzy traktują to bardzo serio. Jednym z nich jest Jessie, który ma, tu w górach Kolorado, swoją kopalnię - powiedział Marcin Prokop w programie "Niezwykłe Stany Prokopa". - Jeśli spojrzysz w górę, zobaczysz tu uskok i żyłę złota, która jest powiązana z tym uskokiem. Wydobywasz rudę z kopalni, kruszysz ją i miażdżysz, później bierzemy ten powstały materiał o takich rozmiarach - poinstruował Amerykanin i zabrał prowadzącego Dzień Dobry TVN do płukania kruszcu w misce. - Teraz proszę, złoto zaczyna się pojawiać - dodał właściciel kopalni.

Wydobycie złota w Polsce

Poszukiwania tego cennego kruszcu na terenie naszego kraju sięgają XIII wieku. Elżbieta i Małgorzata Szumska to właścicielki polskiej kopalni złota rozmawiały z Kingą Burzyńską na warszawskiej plaży. Jak do tego doszło, że zdecydowały postawić właśnie na ten biznes?

- Tak to już w życiu jest, że trzeba to szczęście łapać. Swego czasu postawiłam wszystko na jedną kartę. (...) Ja już pracowałam wcześniej w ten kopalni jako przewodniczka. Czułam to miejsce i wiedziałam, że jest skazane na sukces, więc bez obawy brałam ten potężny kredyt jak na tamte czasy - powiedziała Elżbieta.

- Moja pierwsza praca to była praca gnoma. Biegałam po kopalni i straszyłam turystów. Wszystko jest przewrotne, nie zaplanujesz tego. (...) W Górach Złotych mamy jeszcze około 30 ton złota, więc jest po co przyjechać - dodała Małgorzata.

Gorączka złota made in Poland
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości