"Nie spodziewałam się, że dożyję tej wiosny". Historie laureatek nagrody International Women of Courage

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wizyta w Białym Domu i podróż po USA
Wizyta w Białym Domu i podróż po USA
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
Nagroda International Women of Courage honoruje wyjątkowe kobiety, które wykazały się odwagą, siłą i przywództwem w walce o pokój, sprawiedliwość, prawa człowieka i równouprawnienie. 8 marca pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden i sekretarz stanu Antony Blinken uhonorowali 11 kobiet. Bianka Zalewska, dziennikarka, korespondentka wojenna i reporterka Dzień Dobry TVN miała zaszczyt być jedną z nich.

Bianka Zalewska w USA

Nasza redakcyjna koleżanka odebrała nagrodę w Białym Domu. O jej zasługach mówiła m.in. sekretarz prasowa Karine Jean-Pierre. - Polska dziennikarka, Bianka Zalewska, kiedy walczyła z rosyjską dezinformacją w 2014 roku, jej samochód został ostrzelany. Doszło do wypadku, a Bianka miała złamany kręgosłup. Od momentu inwazji na Ukrainę, Bianka cały czas otrzymuje pogróżki, ale też cały czas przekazuje informacje o uchodźcach, o historiach z frontu, i szkoli dziennikarzy po to, żeby skutecznie walczyć z dezinformacją - podkreśliła Jean-Pierre.

Bianka w reportażu dla Dzień Dobry TVN postanowiła opowiedzieć o historiach kobiet, które również zostały wyróżnione tą ważną nagrodą. Julia Paievska to ukraińska sanitariuszka, która rok temu, gdy pomagała w ewakuacji cywilów z Mariupolu, trafiła na trzy miesiące do rosyjskiej niewoli. Była w niej torturowana.

- Nie spodziewałam się, że dożyję tej wiosny. A tu nie dość, że dożyłam to jeszcze jestem tu. Cudnie - powiedziała Julia.

Meaza Mohammed za swoją działalność kilkukrotnie trafiała do etiopskiego więzienia. - Dwa lata temu relacjonowałam wojnę, która była w moim kraju. Wykonywałam wtedy swoją pracę, mówiłam o ofiarach wojny, zwłaszcza o kobietach i dzieciach. Tak bardzo się martwiłam o te wszystkie kobiety zgwałcone przez żołnierzy. Nie wiedziałam, czy będę mogła kontynuować pracę, miałam przez nią dużo problemów. Ale chciałam to robić. W ogóle nie spodziewałam się, że będę tutaj - przyznała Meaza.

Laureatki nagrody International Women of Courage

Każda z kobiet to osobna wielka historia. Hadeel Abdel Aziz jest prawniczką i aktywistką w walce o prawa człowieka w Jordanii. - Jest tyle niesprawiedliwości. Marzyłam o tym, aby coś zmienić. Serce się kraje, jak patrzysz na zastraszanych przez system ludzi. Więc pomagamy wszystkim, kobietom, uchodźcom, dzieciom. Wszystko robimy za darmo - podkreśliła Hadeel.

Bianka Zalewska wraz z dziesięcioma wspaniałymi kobietami przyjechała do Białego Domu na kilka godzin przed ceremonią wręczenia nagród. Emocje towarzyszyły im od samego wejścia. Poznały nagrodzone w poprzednim roku bohaterki, a także Jill Biden i Antony'ego Blinkena.

Kolejne dni laureatek pełne były spotkań w Departamencie Stanu USA i innych ważnych instytucjach. Rozmawiały o polityce, a także o wojnie, prawach człowieka, prawach kobiet, prawach mniejszości i LBGTQ. Całą relację Bianki Zalewskiej można zobaczyć w naszym materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości