Wyniki matur - jak się odwołać?
Matury 2023 już za nami, jednak wyniki egzaminów dojrzałości poznamy dopiero 7 lipca. Co zrobić, gdy ich rezultaty będą się znacząco różnić od naszych oczekiwań? Możemy się od nich odwołać. W Dzień Dobry TVN polonistka Aneta Korycińska opowiedziała widzom, jak to zrobić.
- Możemy się odwoływać, każdy ma do tego prawo, niezależnie, czy jest to egzamin ósmoklasisty, zawodowy czy maturalny. Procedura nie jest skomplikowana, więc tutaj uspokajam - zaznaczyła. Wystarczy wejść na stronę OKE właściwej dla regionu, a następnie złożyć internetowy wniosek o termin, w którym możliwy będzie wgląd w pracę.
Aby wniosek został rozpatrzony, musi zawierać poniższe informacje:
- imię i nazwisko zdającego;
- PESEL zdającego;
- dane teleadresowe osoby dokonującej wglądu: adres pocztowy, adres e-mail lub numer telefonu;
- przedmiot i poziom egzaminu, którego wgląd dotyczy.
Odwołanie od matury - terminy
Od kiedy można odwołać się od matury i ile mamy czasu na sporządzenie wniosku o wgląd w pracę? Wbrew pozorom czasu nie ma zbyt wiele. Oto terminy:
- maks. 5 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o wgląd do matury – dyrektor OKE wyznacza termin wglądu;
- maks. 2 dni robocze od dnia wglądu – masz możliwość składania wniosku o weryfikację liczby punktów;
- maks. 7 dni od dnia złożenia wniosku o weryfikację liczby punktów – OKE dokonuje weryfikacji wyniku matury;
- maks. 14 dni od dnia otrzymania wniosku – dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje pisemnie (listem albo e-mailem, albo faksem – jeżeli nr został podany) absolwenta o wyniku weryfikacji sumy punktów;
- maks. 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów – masz możliwość wniesienia odwołania od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej matury (odwołanie może dotyczyć tylko zadań otwartych);
- maks. 7 dni od dnia otrzymania odwołania – dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje o wyniku odwołania (możliwe jest uwzględnienie odwołania w całości, uwzględnienie częściowe lub odrzucenie odwołania;
- maks. 21 dni (lub 28 dni) – Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego weryfikuje odwołania nieuwzględnione w całości przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Dlaczego warto się odwołać?
Na dokładne obejrzenie swojej pracy mamy minimum 30 minut. - Z reguły pokazuje nam ją osoba, która zna klucz, więc można zadawać pytania, dlaczego tak zostało to ocenione. Robimy zdjęcia pracy, mamy 2 dni na to, żeby napisać wniosek, że uważamy, że w danym zadaniu np. zostały źle policzone punkty. Takie uzasadnienie trzeba wysłać e-mailem i czekamy na odpowiedź - powiedziała Aneta Korycińska.
- Całe wakacje, co roku, piszę takie odwołania, pomagam młodym ludziom, bo pytają się mnie, jak walczyć na argumenty, czy dobrze zrozumieli klucze odpowiedzi i są pomyłki przeróżne - dodała.
- Moja uczennica była zadowolona z wypracowania na poziomie rozszerzonym, a uzyskała 39%. Po weryfikacji okazało się, że otrzymała 93%, po prostu to było źle przepisane. Nie dostała się w danym roku na ten kierunek studiów, który chciała, ponieważ za późno się zgłosiła po ten wgląd, uważała, że to jest jej wina - podkreśliła nasza gościni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Część uczniów otrzyma wcześniej wyniki matur. Kto zalicza się do tego grona? Jest komunikat CKE
- Matury 2023. Kiedy odbywają się poszczególne egzaminy? Sprawdź harmonogram
- Matura 2023. Jak będą oceniane prace?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News